Euroleague: Μεγάλη νίκη με ανατροπή πήρε η Μακάμπι, με την οποία έκανε το ουσιαστικότερο βήμα για να είναι στα play in της διοργάνωσης. Η ομάδα του Τελ Αβίβ επικράτησε με 84-80 και έφτασε το ρεκόρ της στο 16-13.

Για τους νικητές ο Κόλσονείχε 22 πόντους και ο Νίμπο 18 πόντους με 13 ριμπάουντ. Από την άλλη 20 πόντους με 7 ασίστ είχε ο Ντος Σάντος.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα από τους αντιπάλους τους τον αγώνα και κατάφερα από νωρίς να δείξουν ότι ήθελαν πιο πολύ την νίκη. Οι παίκτες της Μακάμπι με το νωθρό τους ξεκίνημα έδωσαν την ευκαιρία κυρίως στον Μπολομπόι να πάρει την… μπαγκέτα και να οδηγήσει τους συμπαίκτες του με 9-3 και 14-11, έχοντας τους μισούς πόντους του Αστέρα. Ο Κόλσον με τρίποντο ισοφάρισε το ματς σε 14-14, αλλά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 21-17.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Μακάμπι με τον Μπλατ κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στο σουτ, 22-20, αλλά στη δεύτερη περίοδο ο Σμαρτ ντύθηκε… Μπολομπόι και ανέλαβε δράση. Με συνεχόμενους πόντους (είχε 12 στο τέλος του ημιχρόνου) κατάφερε να δημιουργήσει πάρα πολλά προβλήματα στην άμυνα των Ισραηλινών και ο Ερυθρός Αστέρας πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα 16 πόντων, 47-31.

Και στο δεύτερο ημίχρονο οι Σέρβοι ήταν οι απόλυτοι πρωταγωνιστές του αγώνα καθώς όσο και αν προσπαθούσαν οι Ισραηλινοί να μαζέψουν τη διαφορά δε μπορούσαν. Ντο Σάντος και Μπολομπόι κρατούσαν τη διαφορά σ υψηλά επίπεδα (51-37), αλλά στο 25’ ο Μπόλντγουιν με τρίποντο έκανε το 53-41. Στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου τα πράγματα άρχισαν να αλλάζουν στο παιχνίδι με τον Νίμπο και τον Κλίβελαντ να παίρνουν την ομάδα τους στις πλάτες του και με σερί 6-12 να μειώνουν σε 59-53 και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 61-53.

Και όμως στην τελευταία περίοδο όλα άλλαξαν. Ο Ερυθρός Αστέρας έπεσε σε… λήθαργο και οι φιλοξενούμενοι με τον Νίμπο να κάνει ότι θέλει άλλαξε τα δεδομένα. Αρχικά το 61-53 έγινε 61-59, ενώ λίγο αργότερα ο έμπειρος παίκτης έβαλε μπροστά την ομάδα του με 63-65 και 63-70. Οι βάσεις για την ολική ανατροπή είχαν μπει με τον Ερυθρό να προσπαθεί να επιστρέψει, αλλά στο τέλος δεν τα κατάφερε με την Μακάμπι να παίρνει την νίκη με 84-80.

Τα Δεκάλεπτα: 21-17, 47-31, 61-53, 80-84