Facebook Pixel Το σήκωσε η Πέτρα!
| 2014-07-05 18:11:00

Το σήκωσε η Πέτρα!

Η Πέτρα Κβίτοβα επέστρεψε στο θρόνο του Γουίμπλεντον μετά το 2011! Η 24χρονη Τσέχα νίκησε 2-0 την Εζενί Μπουσάρ και κατέκτησε για δεύτερη φορά στην καριέρα της τον τίτλο στο μεγάλο τουρνουά του Λονδίνου.

Η Τσέχα πρώην Νο2 στην παγκόσμια κατάταξη επικράτησε στον τελικό των γυναικών, επικρατώντας με 6-3, 6-0 της 20χρονης Καναδής Εζενί Μπουσάρ.

Η 24χρονη αριστερόχειρας που θα ανέβει στο Νο4 απλά κυριάρχησε στο κεντρικό κορτ υπό το επιδοκιμαστικό βλέμμα της Μαρτίνα Ναβρατίλοβα που χάρηκε ξανά για την επιτυχία μιας τενίστριας που προέρχεται από τη γενέτειρα της.

Η Κβίτοβα που κινδύνευσε να αποκλειστεί από τη Βένους Γουίλιαμς στον 3ο γύρο δεν είχε ουσιαστικά αντίπαλο στον τελικό. Μόλις 55 λεπτά χρειάστηκε για να ξεπεράσει το εμπόδιο της δημοφιλούς Μπουσάρ που δεν κατάφερε να αλλάξει τον τρόπο παιχνιδιού της. Με 28 winners και το 82% των κερδισμένων πόντων από το πρώτο σερβίς η Κβίτοβα επικράτησε σε ένα μονοδιάστατο τελικό.