Facebook Pixel Κι άλλο μετάλλιο ο Χρήστου
| 2014-07-12 20:18:00

Κι άλλο μετάλλιο ο Χρήστου

Δύο έκανε τα μετάλλιά του στο Ευρωπαϊκό Νέων της Ολλανδίας ο Απόστολος Χρήστου, ο οποίος κατέκτησε το ασημένιο στα 200μ ύπτιο.

Μια ακόμη διάκριση για τον 18χρονο πρωταθλητή του Ολυμπιακού που ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου σημειώνοντας χρόνο 1:59.93, πίσω από τον Βρετανό Λουκ Γκρίνμπανκ, ο οποίος αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης με 1:58.05. Στην 3η θέση βρέθηκε ο Ιταλός Εμάνουελ Τούρτσι με 2:00.57. Λίγα 24ωρα πριν ο Χρήστου είχε κατακτήσει το χρυσό στο αντίστοιχο 100άρι του αγωνίσματος, με νέο παγκόσμιο ρεκόρ!

Στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές της ημέρες, η Βασιλική Μπακά έμεινε εκτός του τελικού στα 50μ. ελεύθερο, τερματίζοντας 10η με 26.39. Η Ηλέκτρα Λεμπλ ήταν 12η στα ημιτελικά των 200μ. μικτής ατομικής με 2.21.46., ενώ ο Δημήτρης Δημητρίου ήταν 11ος στα ημιτελικά των 200μ ελεύθερο με 1:51.52, χρόνος που αποτελεί νέο ατομικό ρεκόρ.

Τέλος, εξαιρετική κούρσα έκανε και η Αγγελική Μαυραντζά στα 100μ πρόσθιο, χάνοντας για λίγο την πρόκριση για τον τελικό, τερματίζοντας στη 10η θέση με 1:11.48.