Facebook Pixel Το πρώτο του Πύρρου! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2017-07-31 10:09:00

Το πρώτο του Πύρρου! (ΒΙΝΤΕΟ)

Σαν σήμερα, 31 Ιουλίου, συμπληρώνονται 25 χρόνια από το πρώτο χρυσό μετάλλιο του Πύρρου Δήμα στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Βαρκελώνης, όταν είχε βροντοφωνάξει το αλησμόνητο "Για την Ελλάδα..."!

Σαν σήμερα πριν 25 χρόνια (31/7/21992), ο Πύρρος Δήμας κατέκτησε το πρώτο του χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο στους Αγώνες της Βαρκελώνης, όπου πήρε μέρος μέσω της τρίτης θέσης στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα της ίδιας χρονιάς.

Μια επική βραδιά που ανατρίχιασαν όλοι οι Έλληνες όταν το λιοντάρι της Χειμάρρας βροντοφώναξε το "Για την Ελλάδα..." πριν την τελευταία του προσπάθεια στο επολέ ζετέ.

Ο Δήμας σήκωσε 370 κιλά στο σύνολο και κατέκτησε την πρώτη θέση, κάνοντας... σεφτέ στα χρυσά. Ακολούθησαν και άλλα, πετυχαίνοντας ό,τι κανένας άλλος Έλληνας αθλητής σε οποιοδήποτε άθλημα.