Facebook Pixel Ευαγγελία Πλατανιώτη: Ασημένιο μετάλλιο για την Ευαγγελία Πλατανιώτη στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα
| 2021-05-11 19:12:00

Ασημένιο μετάλλιο για την Ευαγγελία Πλατανιώτη στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα

Την δεύτερη θέση στον τελικό του τεχνικού στο σόλο κατέκτησε η Ελληνίδα αθλήτρια στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στην πρωτεύουσα της Ουγγαρίας, Βουδαπέστη

Ευαγγελία Πλατανιώτη: Μεγάλη επιτυχία για την Ελληνίδα αθλήτρια στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα καλλιτεχνικής κολύμβησης της Βουδαπέστης, στον τελικό του σόλο. Η 27χρονη κατέκτησε την δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο, έχοντας 89.1890 βαθμούς πίσω μόνο από την  Ουκρανή Μάρτα Φιεντίνα με 91.8445. Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Λευκορωσίδα Κχαντόσκα με 87.7173, με την Ελληνίδα να πρόκειται να αγωνιστεί και την Τετάρτη (12/5) στον τελικό του ελεύθερου σόλο.

Το μετάλλιο που κατέκτησε η Ευαγγελία Πλατανιώτη ήταν το 6ο της Ελλάδας στη διοργάνωση και το πρώτο με το χάλκινο της Ναταλίας Ανθοπούλου το 2006, ενώ ισοφάρισε την καλύτερη θέση που είχε ποτέ η χώρα μας στο αγώνισμα μετά το ασημένιο της Χριστίνας Θαλασσινίδου από το 1991.