Η εθνική ομάδα Πόλο των αδρών μπήκε με το "δεξί" στο Ολυμπιακό τουρνουά, παρά το γεγονός ότι ζορίστηκε πολύ από τους μαχητικούς Ιάπωνες.

Η εθνική δυσκολεύτηκε πολύ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά κράτησε το προβάδισμα με 4-3. Ωστόσο, το "μπλακ-άουτ" της τρίτης περιόδου έφερε την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου πίσω στο σκορ με 7-4 και αντιμέτωπη με μια απρόσμενη ήττα!

Αυτό ξύπνησε τους Έλληνες, οι οποίοι στην τελευταία περίοδο έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο και κράτησαν απαραβίαστη την εστία του Φλέγκα. Στο επιθετικό κομμάτι, η εθνική πήρε μπρος και ισοφάρισε σε 7-7 λίγο πριν το τέλος για να έρθει τελικά το "χρυσό" γκολ του Μυλωνάκη μόλις 38 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και να δώσει τη νίκη στη "γαλανόλευκη"!

Το επόμενο παιχνίδι της εθνικής μας είναι απέναντι στη Σερβία και θα διεξαχθεί τη Δευτέρα (8/8, 15:00).

Ο όμιλος της Εθνικής (μία αγωνιστική - περνούν οι τέσσερις πρώτοι)