Facebook Pixel Κι όμως, κάτι του λείπει του «Σάλπι»
| 2013-10-08 11:40:00

Κι όμως, κάτι του λείπει του «Σάλπι»

Λένε πως ό,τι δεν φέρνει ο χρόνος, το φέρνει η στιγμή. Και στην περίπτωση του Δημήτρη Σαλπιγγίδη ισχύει σε ένα θέμα.

Σε αυτό του χατ τρικ. Ο Ελληνας επιθετικός μετρά 290 συμμετοχές με τη φανέλα του ΠΑΟΚ και την περασμένη Πέμπτη το γκολ με το οποίο έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στο Αλκμααρ κόντρα στην τοπική ομάδα ήταν το υπ' αριθμόν 100 με τον δικέφαλο στο στήθος.

Ο Σαλπιγγίδης έχει σκοράρει με κάθε τρόπο. Από τα 100 γκολ τα 75 έχουν έρθει με σουτ σε κανονική ροή αγώνα, δώδεκα με πέναλτι, έντεκα με κεφαλιά και δυο με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Τι του λειπει; Ενα χατ τρικ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ. Και η ειρωνεία είναι ότι ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης ξεκίνησε την καριέρα του στον Παναθηναϊκό με... χατ τρικ, όταν την πρώτη αγωνιστική της σεζόν 2006-07 πέτυχε τρία γκολ στη νίκη των «πράσινων» επί του Αιγάλεω με 4-1.

Τα 100 γκολ του Σαλπιγγίδη ήρθαν σε 89 αγώνες. Σε 78 αναμετρήσεις πέτυχε ένα γκολ και σε έντεκα περιπτώσεις πέτυχε δυο γκολ. Ενας άλλος αριθμός που δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητος είναι ότι ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης έχει πετύχει τα 44 από τα 100 γκολ εκτός Τούμπας. Στο ελληνικό πρωτάθλημα ο Σαλπιγγίδης έχει σκοράρει σε οκτώ διαφορετικές σεζόν, συνολικά 78 γκολ. Από αυτά τα 58 είναι σουτ, τα 11 πέναλτι, τα 7 κεφαλιές και τα δυο με φάουλ.

Στο Κύπελλο ο «Σάλπι» μετράει εννιά γκολ (έξι σουτ, τρεις κεφαλιές) και στην Ευρώπη έφτασε τα 13 (11 σουτ, ένα πέναλτι και μια κεφαλιά), όντας ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του «δικέφαλου» στον συγκεκριμένο τομέα. Ο κοινός παρονομαστής του πρώτου και του εκατοστού τέρματος είναι ότι ήρθαν σε ευρωπαϊκό παιχνίδι.

Στις 30 Σεπτεμβρίου 1999, σε ηλικά 18 ετών, ενός μήνα και 12 ημερών, ο Σαλπιγγίδης περνάει στη θέση του (νυν προέδρου της ΠΑΕ) Ζήση Βρύζα στην αναμέτρηση του «δικέφαλου» με τη Λοκομοτίβ Τιφλίδας. Στο 87' με πλασέ γράφει το τελικό 2-0. Το εκατοστό του γκολ ήρθε 5.118 ημέρες μετά, με τον Σαλπιγγίδη να περνάει αλλάγη στη θέση του Λάζαρ στο 84' και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έγραψε το τελικό 1-1.

«Μιλάει» πιο συχνά στο τέλος

Ο Ελληνας επιθετικός έχει πετύχει 45 γκολ στο πρώτο ημίχρονο αγώνα και 55 στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης (τα 21 στο διάστημα 75'-90'). Οσο για τον διαχωρισμό τους ανά αριθμό που έχει φορέσει, τα 77 ήρθαν με το νούμερο 9 στην πλάτη, τα 14 με το 14, τα 6 με το 8 που είχε τη σεζόν 2002-03 και ένα με το 25 που φορούσε το 1999.

Τα 100 γκολ έχουν έρθει κόντρα σε 38 διαφορετικές ομάδες, με τον ΟΦΗ να είναι στην πρώτη θέση της λίστας με οκτώ γκολ κατά. Ο «Σάλπι» έχει σκοράρει τέσσερα γκολ κόντρα σε Ολυμπιακό και ΑΕΚ, τρία κόντρα στον Παναθηναϊκό, δυο κόντρα στον Αρη και ένα κόντρα στον Ηρακλή.