Ο Σαμέντοφ στο ένατο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους Ρώσους ενώ στη συνέχεια βρήκαν δίχτυα και οι Φαϊζούλιν (39'), Γκλουσάκοφ (45'+2') και Κερζακόφ (73'΄).

Αυτοκτόνησε η Πορτογαλία

Η Πορτογαλία έβγαλε τα μάτια της απέναντι στο Ισραήλ στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» της Λισαβόνας καθώς αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 και πλέον χρειάζεται ένα θαύμα για να προσπεράσει την Ρωσία την Τρίτη με την διαφορά των δυο ομάδων να είναι στους τρεις βαθμούς.

Ο Ρικάρντο Κόστα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Πάουλο Μπέντο στο 27'. Όμως πέντε λεπτά πριν το φινάλε ο Ρουι Πατρίσιο έδωσε τη μπάλα (!) στον Μπεν Μπασάτ και ο Ισραηλινός επιθετικός της Τουλούζ δεν συγχώρεσε ισοφαρίζοντας σε 1-1! Την τελευταία αγωνιστική η Πορτογαλία χρειάζεται για να βγει πρώτη να νικήσει με επτά τέρματα το Λουξεμβούργο και η Ρωσία να χάσει από το Αζερμπαϊτζάν.