Αρχικά στο ματς η Γιουβέντους είχε τις ευκαιρίες. Ο Βιντάλ δύο φορές δεν βρήκε στόχο στις πρώτες επιθετικές ενέργειες της «Μεγάλης Κυρίας».

Κάτι τέτοιο δεν συνέβη όμως στο 11`. Ο Σαλάχ μια εξαιρετική ενέργεια βρέθηκε σε καλό σημείο για να σουτάρει .Το έκανε και άνοιξε το σκορ για την Φιορεντίνα.  Η Γιουβέντους κατάφερε να απαντήσει γρήγορα! Στο 23ο λεπτό ο Πέπε έκανε την σέντρα και ο Γιορέντε με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα 1-1.

Η Φιορεντίνα είχε μεγάλη ευκαιρία στο 49ο λεπτό να πετύχει το δεύτερο της τέρμα, αλλά ο Ριτσαρντς δεν μπόρεσε να «νικήσει» τον Στοράρι.

Αυτό το έκανε όμως ο Σαλάχ στο 56ο λεπτό. Ο Αιγύπτος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του αμυντικού και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του .

Στο 62`  η Γιουβέντους είχε καλή ευκαιρία για να ισοφαρίσει με το σουτ του Τέβες, όμως ο Νέτο όμως με μεγάλη δυσκολία έδιωξε την μπάλα και η Φιορεντίνα διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος με τον Σαλάχ να σκοράρει για τέταρτο παιχνίδι στη σειρά!