Facebook Pixel Έπεσε... εντυπωσιακά ο Κομπότης!
| 2015-05-10 21:00:00

Έπεσε... εντυπωσιακά ο Κομπότης!

Ο Λεβαδειακός νίκησε τον Εργοτέλη, όμως ΠΑΟΚ και Ξάνθη δεν του έκαναν το... χατήρι και υποβιβάστηκε σε ισοβαθμία με Πανθρακικό, Πανιώνιο και Βέροια.

Ο Λεβαδειακός του Γιάννη Κομπότη είναι τελικά η τέταρτη ομάδα που υποβιβάζεται στην Football League, καθώς παρότι νίκησε 2-0 στην Κρήτη τον Εργοτέλη, έπεσε σε ισοβαθμία στους 43 βαθμούς με Πανθρακικό που νίκησε 2-0 την Ξάνθη, Πανιώνιο που έμεινε στο 0-0 με τον ΠΑΟΚ παίζοντας για 20 λεπτά με 10 παίκτες, αλλά και την Βέροια που είχε σωθεί από την προηγούμενη αγωνιστική.

Έκανε το καθήκον του, αλλά...

Οι δύο ομάδες μπήκαν φουριόζες στον αγωνιστικό χώρο και παρότι ο Εργοτέλης ήταν αδιάφορος, αφού έχει υποβιβαστεί εδώ και δύο αγωνιστικές, κόντραρε στα ίσια τον Λεβαδειακό και τον δυσκόλεψε πάρα πολύ. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 8' και στο 28' με απευθείας φάουλ των Μιλιάζες και Πελέ, όμως οι Κρητικοί έφτασαν μία... ανάσα από το γκολ στο 12' με το σουτ του Τζίλα που απέκρουσε ο Σηφάκης, αλλά και στο 39' με την σουτάρα του Χαλκιαδάκη που πέρασε μόλις άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λεβαδειακός μπήκε αποφασισμένος να «καθαρίσει» και τα κατάφερε. Στο 66' ο Μιλιοσάβλιεφ που είχε περάσει λίγο νωρίτερα στο ματς, έκανε το 0-1 μετά από ασίστ του Μάντζιου, ενώ στο 68' ο Έλληνας επιθετικός με γυριστό σουτ έγραψε το 0-2. Έτσι λοιπόν οι Βοιωτοί πήραν το τρίποντο, έφτασαν τους 43 πόντους, ισοβάθμησαν με Πανιώνιο, Πανθρακικό και Βέροια, όμως υποβιβάστηκαν στην Football League...

Τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής:

Αστέρας Τρίπολης – Κέρκυρα: 2-0 (14' Πάρα, 41' Νίκο Φερνάντες)
Εργοτέλης – Λεβαδειακός: 0-2 (66' Μιλοσάβλιεφ, 68' Μάντζιος)
Καλλονή – Ατρόμητος 1-1 (24' Μίνγκας – 83' Παπάζογλου)
Παναθηναϊκός – ΠΑΣ 3-1 (4' Κλωναρίδης, 50' Καρέλης, 60' Λαγός – 5' Ίλιτς)
Παναιτωλικός – Βέροια 2-0 (22' Μαραγκός αυτ., 78' Μορένο)
Πανιώνιος – ΠΑΟΚ 0-0
**70' Κόκκινη κάρτα ο Τασουλής
Πανθρακικός – Ξάνθη 2-0 (20' Κάσες, 31' 'Ίγκορ)
Πλατανιάς - Ολυμπιακός 1-1 (17' Αυλωνίτης αυτ. - 87' Χάρα)