Το πρώτο ημίχρονο επεφύλασσε ελάχιστες συγκινήσεις, αλλά στο 42` ο Ντε Μπράινε έχασε κλασική ευκαιρία για να δώσει το προβάδισμα στην Βόλφσμπουργκ.

Η πρώτη, ουσιαστικά, καλή στιγμή της βαυαρικής ομάδας συνδυάστηκε με γκολ, αφού ο Ρόμπεν εκμεταλλεύθηκε μία σέντρα του Ντάγκλας Κόστα και με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ στο 50`

Ο Ντίτερ Χέκινγκ προέβη και στις τρεις αλλαγές εντός 20 λεπτών, ενώ ο Πεπ Γκουαρδιόλα έριξε στη μάχη τον Αρτούρο Βιδάλ στο 74' (ντεμπούτο).

Το ματς όδευε προς το φινάλε, όταν μετά από σέντρα του Ντε Μπράινε στο 89ο λεπτό, ο Μπέντνερ ισοφάρισε με πλασέ και το έστειλε στα πέναλτι, όπου ο Κάστιλς απέκρουσε την εκτέλεση του Τσάμπι Αλόνσο και η Βόλφσμπουργκ κατέκτησε το Σούπερ Καπ με 5-4. Στην ψυχοφθόρο διαδικασία ο Κάστεελς νίκησε με τα πόδια τον Τσάμπι Αλόνσο και ο Δανός ευστόχησε στην τελευταία εκτέλεση για να γίνει ο απόλυτος ήρωας της βραδιάς...