Μετά το 3-0 στην πρεμιέρα επί της Λαμίας, η Λάρισα συνέχισε το ίδιο εντυπωσιακά και «καθάρισε» και τον Πανελευσινιακό με 3-1 με πρωταγωνιστή τον Μαρουκάκη που πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ των «βυσσινί».

Το 1-0 έγινε στο 13' με κεφαλιά και το 2-0 στο 57' με πλασέ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν προσωρινά με τον Μπλάνκο στο 65', αλλά αμέσως μετά, στο 67΄, ο Λαμπρόπουλος έβαλε τέλος στην υπόθεση νίκης κάνοντας το 3-1.

Ο Εργοτέλης... συνήλθε μετά την εντός έδρας ήττα από τα Χανιά και «απέδρασε» με το διπλό από την έδρα του Αχαρναϊκού. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό με τον Ομπράντοβιτς, με τους Κρητικούς να «κλέβουν» τη νίκη με γκολ του Μάνου στο 89' και του Ίνιατς 90'+1. Και οι δύο σκόρερ ήταν αλλαγές του Βέλιτς στο δεύτερο μέρος.

Πρώτη νίκη και για την Καλλιθέα, 1-0 την Αναγέννηση Καρδίτσας, παρότι έπαιξε όλο το δεύτερο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο (αποβλήθηκε ο Τζάκσον στο 44'), ενώ τα Τρίκαλα συνεχίζουν αήττητα πανηγυρίζοντας το «διπλό» στον Αγροτικό Αστέρα με 2-1.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:
Παρασκευή 2/10

Λαμία-Παναιγιάλειος 1-0 (74’ Πίντο)

Σάββατο 3/10

Ζάκυνθος-Ολυμπιακός Βόλου 1-0 (54' Κρολ)

Κυριακή 4/10

ΑΕΛ-Πανελευσινιακός 3-1 (13', 57' Μαρουκάκης, 67' Λαμπρόπουλος - 65' Μάρτιν Μπλάνκο)

Καλλιθέα-Αν. Καρδίτσας 1-0 (24' Αρναρέλλης)

Αχαρναϊκός-Εργοτέλης 1-2 (3' Ομπράντοβιτς - 89' Μάνος, 90'+1' Ίνιατς)

Αγροτικός Αστέρας-ΑΟ Τρίκαλα 1-2 (76' Τσεμπερίδης - 45' Κουσκουνάς, 66' Γκμπαλέ)