Ο ΟΦΗ δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο ημίχρονο όπου αντιμετώπισε κάποια προβληματάκια με την παθητική στάση των Πειραιωτών και την κλειστή άμυνα, αν και θα μπορούσε να αλλάξει η εικόνα αν ο Περογαμβράκης δεν σημάδευε το δοκάρι στο 4ο λεπτό.

Μετά το πρώτο, «στείρο», ημίχρονο, ο ΟΦΗ εμφανίστηκε μεταμορφωμένος στο δεύτερο 45λεπτο και με πρωταγωνιστή τον Θανάση Πατηνιώτη καθάρισε το παιχνίδι μέσα σε 15 λεπτά. Ο αριστερός μπακ του ΟΦΗ «ξεκλείδωσε» την άμυνα του Εθνικού με μια εξαιρετική σέντρα που είχε αποδέκτη τον Περογαμβράκη και εκείνος με κεφαλιά έκανε το 1-0 ενώ 4 λεπτά μετά με ωραίο σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας. Στην συνέχεια ανέλαβε ο Μαρτσάκης που για ακόμα ένα παιχνίδι μπήκε αλλαγή στο παιχνίδι και πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ για να έρθει ο Κιάσσος να βάλει το κερασάκι στην τούρτα με κεραυνό έξω από την περιοχή του Εθνικού.

Πηγή: gentikoule.gr