Συναρπαστικό ματς έγινε επίσης στη Γερμανία με την ΤΣΣΚΑ να ισοφαρίζει τη Μπάγερ Λεβερκούζεν. Στο εξ' αναβολής του Μάντσεστερ η Σίτι νίκησε εύκολα την Γκλάντμπαχ, όπως και η Λιόν που επιβλήθηκε της Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

3ος Όμιλος

Σε ένα ματς που διεξήχθη μια μέρα καθυστέρηση, η Μάντσεστερ Σίτι δεν είχε πρόβλημα και με 3 γκολ του Αγκουέρο επιβλήθηκε με 4-0 της Γκλάντμπαχ.

5ος Όμιλος

Τρελό ματς στο Λεβερκούζεν! Η Μπάγερ προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ισοφαρίστηκε μέσα μέσα σε δυο λεπτά. Το δεύτερο μέρος επεφύλασσε πολύ λιγότερες συγκινήσεις με το σκορ να μένει στο 2-2.

Μεγάλο «διπλό» για τη Μονακό του Λεονάρντο Ζαρντίμ στο Λονδίνο! Οι Μονεγάσκοι πήραν γρήγορο προβάδισμα με δυο τρομερά τελειώματα των Σίλβα και Λεμάρ. Η Τότεναμ μείωσε με τον Αλντερβάιρελντ αλλά η Μονακό άντεξε στην πίεση και πανηγύρισε τελικά τη νίκη.

6oς Όμιλος

«Παρέλαση» στην Πολωνία έκανε η Μπορούσια Ντόρτμουντ, η οποία διέλυσε με 6-0 τη Λέγκια Βαρσοβίας. Το σκορ ήταν στο 3-0 ήδη από το πρώτο ημίχρονο με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να σκοράρει το δεύτερο γκολ της γερμανικής ομάδας.

Η Σπόρτινγκ Λισσαβώνας βρέθηκε μια ανάσα από μια τεράστια νίκη μέσα στο «Μπερναμπέου», ωστόσο λογάριαζε χωρίς τους Ρονάλντο και Μοράτα. Ο σπουδαίος Πορτογάλος «πλήγωσε» την παλιά του ομάδα ισοφαρίζοντας στο 89’ με τρομερή εκτέλεση φάουλ και ο Ισπανός ολοκλήρωσε την τρελή ανατροπή με κεφαλιά στις καθυστερήσεις!  Το σκορ για τη Σπόρτινγκ είχε ανοίξει ο Μπρούνο Σέζαρ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.

7ος Όμιλος

Ονειρεμένο ξεκίνημα για τη Λέστερ, η οποία συνδύασε το ιστορικό πρώτο ματς της ιστορίας της στο Τσάμπιονς Λιγκ με… περίπατο καθώς νίκησε με 3-0 στην έδρα της Μπριζ. Τη νίκη «υπέγραψε» ο Ριάντ Μαχρέζ με δυο γκολ, το πρώτο με αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ

Ηρωικός βαθμός για την Κοπεγχάγη στην έδρα της Πόρτο. Οι Δανοί βρέθηκαν πίσω στο σκορ, ωστόσο μπόρεσαν να ισοφαρίσουν. Στη συνέχεια κατάφεραν να κρατήσουν την ισοπαλία παρά το γεγονός ότι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 67’!

8ος Όμιλος

Εύκολη νίκη για τη Λιόν που δεν συνάντησε αντίσταση από την Ντιναμό Ζάγκρεμπ, την οποία κέρδισε με 3-0.

Στο μοναδικό ματς της βραδιάς που δεν είχε γκολ, Γιουβέντους και Σεβίλλη κόλλησαν στο 0-0. Τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα είχε ο Γκονζάλο Ιγκουαΐν, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με καρφωτή κεφαλιά.