5ος Όμιλος

Μπάγερ Λεβερκούζεν - Τότεναμ 0-0

Στο μοναδικό παιχνίδι της βραδιάς που δεν σημειώθηκε γκολ, Λεβερκούζεν και Τότεναμ αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ. Έτσι, οι Άγγλοι έφτασαν τους 4 βαθμούς αφήνοντας τους Γερμανούς πίσω τους με 3.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Μονακό 1-1

Δεν το έχει η μοίρα του του Ακινφέεφ να κρατήσει το μηδέν στο ChampionsLeague. Ο Ρώσος γκολκίπερ δέχθηκε γκολ για 40ό σερί ματς στη διοργάνωση με τον Σίλβα να τον νικά στο 87’ ισοφαρίζοντας το γκολ του Τραορέ από το πρώτο ημίχρονο. Ισοπαλία… χρυσάφι για τους Μοναγέσκους που ανέβηκαν στην κορυφή με 5 βαθμούς, ενώ η ΤΣΣΚΑ έμεινε στους 2.

6ος Όμιλος

Ρεάλ Μαδρίτης - Λέγκια Βαρσοβίας 5-1

Οι Πολωνοί ξεκίνησαν δυναμικά έχοντας δοκάρι και μεγάλη ευκαιρία στα πρώτα λεπτά, ωστόσο δέχθηκαν δυο γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα από τους Μπέιλ και το αυτογκόλ του Γιοντλόβιετς. Η Λέγκια μείωσε με πέναλτι του Ράντοβιτς, αλλά τρία ακόμα γκολ από τους Ασένσιο, Λούκας Βάθκεθ και Ρονάλντο διαμόρφωσαν το τελικό 5-1 με τη Ρεάλ να φτάνει τους 7 βαθμούς και τη Λέγκια να μένει στο μηδέν

Σπόρτινγκ Λισσαβώνας - Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-2

Ωραίο παιχνίδι στη Λισσαβώνα με τη Ντόρτμουντ να παίρνει σπουδαία νίκη με γκολ των Ομπαμεγιάνγκ και Βάιγκλ και τους Πορτογάλους απλώς να μειώνουν με τον  Μπρούνο Σεζαρ. Στους 7 βαθμούς οι Γερμανοί, στους 3 έμειναν οι Πορτογάλοι.

7ος Όμιλος

Λέστερ - Κοπεγχάγη 1-0

Το παραμύθι της Λέστερ συνεχίζεται αφού οι «αλεπούδες» με το γκολ το γκολ του Μαχρέζ έκαναν το «3 στα 3» και είναι αγκαλιά με την πρόκριση! Στους 4 βαθμούς έμεινε η Κοπεγχάγη

Μπριζ - Πόρτο 1-2

Τεράστια ανατροπή και νίκη-ανάσα για την Πόρτο με το πέναλτι του Αντρέ Σίλβα στις καθυστερήσεις, αφού νωρίτερα η Μπριζ είχε προηγηθεί με τον Βόσεν και ο Λαγιούν είχε ισοφαρίσει! Έτσι, οι Π|ορτογάλοι πήραν την πρώτη τους νίκη αφήνοντας τους Βέλγους στο 0, παρά το γεγονός ότι πραγματοποίησαν την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση.

8ος Όμιλος

Λιόν - Γιουβέντους 0-1

«Εφτάψυχη» η πρωταθλήτρια Ιταλίας που «έκλεψε» τη νίκη στη Γαλλία. Η Λιόν έχασε πέναλτι με τον Μπουφόν να νικά τον Λακαζέτ, ενώ οι Ιταλοί έμειναν με 10 παίκτες από το 54’ λόγων αποβολής του Λεμινά. Παρ’ όλα αυτά, όχι μόνο άντεξαν, αλλά πήραν μια τεράστια νίκη με γκολ του Κουαδράρο στο 77’, έφτασαν τους 7 βαθμούς και άφησαν τη Λιόν στους 3.

Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Σεβίλλη 0-1

Πολύτιμη εκτός έδρας νίκη για τη Σεβίλλη που παρέμεινε στην κορυφή μαζί με τη Γιουβέντους έχοντας 7 βαθμούς. Το «χρυσό» γκολ για τους Σεβιγιάνους πέτυχε ο Σαμίρ Νασρί. Όσο για τους Κροάτες, γνώρισαν την τρίτη ήττα τους σε ισάριθma ματς και μάλλον θα περιοριστούν στoνα διεκδικήσουν την 3η θέση και το Europa League.