1οςΌμιλος

Άρσεναλ – Λουντογκόρετς 6-0

Καταιγιστική η Άρσεναλ, φιλοδώρησε με 6 γκολ τη βουλγαρική ομάδα και παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου με 7 βαθμούς. Μεγάλος πρωταγωνιστή ο Μεσούτ Εζίλ που πέτυχε τρία γκολ και έδωσε μια ασίστ, ωστόσο το παιχνίδι «καθάρισαν» οι Σάντσες και Γουόλκοτ που πέτυχαν τα δυο πρώτα γκολ, τα οποί ήταν σπάνιας ομορφιάς.

Παρί Σεν Ζερμέν – Βασιλεία 3-0

Αφού γλίτωσε αρκετές φορές στα πρώτα λεπτά, η Παρί πήρε μπρος και με δυο γκολ από τους Ντι Μαρία, Λούκας Μόουρα και ένα πέναλτι του Καβάνι στο φινάλε πήρε δύσκολη νίκη που τη φέρνει πολύ κοντά στην πρόκριση αφού έφτασε τους 7 βαθμούς.

2ος Όμιλος

Νάπολι – Μπεσίκτας 2-3

Απίστευτο ματς στο «Σαν Πάολο». Η Μπεσίκτας προηγήθηκε δυο φορές με τη Νάπολι να ισοφαρίζει ισάριθμες φορές και να χάνει και πέναλτι! Ωστόσο, οι Τούρκοι βρήκαν τον τρόπο να «ξεράνουν» του Ιταλούς με το γκολ του Αμπουμπακάρ στο 87’ και να πετύχουν μια τεράστια νίκη και να φτάσουν τους 5 βαθμούς. Η Νάπολι παραμένει πρώτη με 6.

Ντιναμό Κιέβου – Μπενφίκα 0-2

Σπουδαία νίκη για τη Μπενφίκα που ξαναμπήκε στο παιχνίδι της πρόκρισης με 4 βαθμούς αφήνοντας την Ντιναμό στον έναν.

3ος Όμιλος

Μπαρτσελόνα – Μάντσεστερ Σίτι 4-0

Μπορεί η Σίτι να εμφάνισε πολύ καλή εικόνα, αλλά ο Πεπ Γκουαρδιόλα έφυγε το «Κάμπ Νόου» με 4 γκολ. Τα τρία από αυτά πέτυχε ο Μέσι, ο οποίος έφτασε τον Ραούλ με 53 γκολ στη φάση των ομίλων!

Σέλτικ – Γκλάντμπαχ 0-2

Μεγάλη νίκη για την Γκλάντμπαχ που παρά τις πολλές απουσίες της, επικράτησε της Σέλτικ στη Γλασκώβη φτάνοντας τους 3 βαθμούς και αφήνοντας τη Σέλτικ τελευταία με έναν.

4ος Όμιλος

Ροστόφ – Ατλέτικο Μαδρίτης 0-2

Με το Καράσκο να σκοράρει και πάλι, η Ατλέτικο πήρε δύσκολη νίκη κόντρα στους σκληροτράχηλους Ρώσους και έκανε το «3 στα 3».

Μπάγερν Μονάχου – PSV Αϊντχόβεν 4-1

Μπορεί οι Ολλανδοί να άγχωσαν κάπως τους Βαυαρούς μειώνοντας σε 2-1 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ωστόσο εν τέλει οι παίκτες του Αντσελότι δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα φτάνοντας στη νίκημε 4-1 που τους έφερε στους 6 βαθμούς.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

1ος ΟΜΙΛΟΣ  Αρσεναλ - Λουντόγκορετς         6-0  (12΄ Σάντσες, 42΄ Γουόλκοτ, 46΄ Γκιμπς, 56΄,83΄,87΄ Οζίλ)

Παρί Σ.Ζ. - Βασιλεία            3-0
(40΄ Ντι Μαρία, 62΄ Μόουρα, 90+3΄πεν. Καβάνι)

1. Άρσεναλ 7 (9-1)

2. Παρί Σεν-Ζερμέν 7 (7-2)

3. Λουντογκόρετς 1 (2-10)

4. Βασιλεία 1 (1-6)