5ος Όμιλος

Μονακό - Τότεναμ 2-1

Στην επόμενη φάση της διοργάνωσης προκρίθηκε μαθηματικά η Μονακό, πετώντας εκτός την απογοητευτική Τότεναμ. Οι Μονεγάσκοι προηγήθηκαν με τον Σιντιμπέ, ισοφαρίστηκαν με πέναλτι του Άλι, αλλά τελικά πήραν τη νίκη χάρη στο γκολ του Λεμάρ.

6ος Όμιλος

Μπορούσια Ντόρτμουντ - Λέγκια Βαρσοβίας 8-4

"Πάρτι" έγινε στη Βεστφαλία σε ένα παιχνίδι που οι άμυνες... απουσίασαν. Η Ντόρτμουντ είχε ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση και παρέταξε αρκετούς αναπληρωματικούς, αλλά αυτό δεν την εμπόδισε να πετύχει 5 γκολ στο πρώτο ημίχρονο! Συγκεκριμένα, το πρώτο μέρος έληξε με σκορ 5-2, ενώ στο δεύτερο 45λεπτο ο ρυθμός δεν έπεσε καθόλου με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με σκορ 8-4, το οποίο είναι ρεκόρ στην ιστορία του Τσάμπιονς Λιγκ!

Σπόρτινγκ Λισσαβώνας - Ρεάλ Μαδρίτης1-2

Αγχωτική νίκη για τη Ρεάλ που προηγήθηκε με τον Βαράν, αλλά ισοφαρίστηκε από τη Σπόρτινγκ των 10 παικτών με πέναλτι του Σίλβα. Τελικά, οι Μαδριλένοι πήραν τη νίκη με τον Μπενζεμά και τώρα θα διεκδικήσουν την πρωτιά κόντρα στη Ντόρτμουντ.

7ος Όμιλος

Λέστερ - Κλαμπ Μπριζ 2-1

Τέταρτη νίκη σε πέντε αγώνες και πρόκριση για τη Λέστερ που συνεχίζει να ζει το παραμύθι της! Οι Λύκοι πήραν τη νίκη χάρη σε γκολ των Οκαζάκι και Μαχρέζ, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Ιθκιέρδο

Κοπεγχάγη - Πόρτο 0-0

Με λευκή ισοπαλία ολοκληρώθηκε το ντέρμπι πρόκρισης του ομίλου σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές καλές στιγμές. Η Πόρτο κατάφερε να πάρει τον βαθμό και να διατηρήσει τη διαφορά των 2 βαθμών από την αποψινή αντίπαλό της και μαζί το προβάδισμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

8ος Όμιλος

Σεβίλλη - Γιουβέντους 1-3

Στο ντέρμπι της βραδιάς, η Γιουβέντους πήρε τη νίκη με 2-1 με ανατροπή, ανέβηκε στην κορυφή  και έβαλε τη Σεβίλλη σε μπελάδες. Οι Σεβιγιάνοι προηγήθηκαν με τον Παρέχα, ωστόσο έμειναν με 10 παίκτες από το πρώτο ημίχρονο λόγω αποβολής του Βάσκες. Οι Ιταλοί ισοφάρισαν με πέναλτι του Μαρκίσιο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και πήραν σπουδαίο "διπλό" με γκολ του Μπονούτσι στο 85'. Το τελικό 3-1 έγραψε ο Μάντζουκιτς στις καθυστερήσεις.

Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Λιόν 0-1

Ένα γκολ του Λακαζέτ ήταν αρκετό για τη Λιόν ώστε να νικήσει στην Κροατία και να ξαναμπεί στο παιχνίδι της πρόκρισης! Οι Λιονέ πλέον κυνηγούν το θαύμα αφού χρειάζονται νίκη με 2 γκολ διαφορά απέναντι στη Σεβίλλη στο τελευταίο ματς για να περάσουν στην επόμενη φάση!