Facebook Pixel Γι΄ αυτό βιαζόταν τόσο η Λίγκα;
| 2011-08-27 23:28:00

Γι΄ αυτό βιαζόταν τόσο η Λίγκα;

Κουλούρια χωρίς σουσάμι στα Γιάννενα. ΠΑΣ - Άρης 0-0 στην πρεμιέρα. Γκρίνια Άρη για τη διαιτησία, γκρίνια φιλάθλων για το θέαμα. Δικαιώθηκε η Λίγκα που βιαζόταν να αρχίσει το πρωτάθλημα...

Χωρίς νικητή τελείωσε το δεύτερο παιχνίδι της πρεμιέρας μεταξύ του ΠΑΣ Γιάννινα και του Άρη. Οι φάσεις ήταν ελάχιστες και το θέαμα μετριότατο. Αυτά που κρατάμε είναι το δυνατό ξεκίνημα των Θεσσαλονικιών στον αγώνα, τα δύο δοκάρια που είχαν και τις δύο φάσεις για τις οποίες διαμαρτύρονται, αλλά και την ανωτερότητα των γηπεδούχων στην επανάληψη.

Φορτσάτος και με διπλό δοκάρι...

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο τέταρτο είχε τέσσερις καλές ευκαιρίες. Οι γηπεδούχοι είχαν μπει αγχωμένοι και έκαναν πολλά λάθη, γεγονός που βοήθησε τους Θεσσαλονικείς να απειλήσουν επιθετικά, πρώτα στο 4' με τον Καπετάνο, μετά στο 5' με κεφαλιά του Λαζαρίδη και στην συνέχεια με δύο σουτ του Καστίγιο. Βέβαια, σε αυτό το τέταρτο υπήρξαν και δύο φάσεις για τις οποίες ο Άρης διαμαρτύρεται. Η πρώτη στο 5', όταν ο Κώτσιος με τάκλιν έριξε τον Νέτο μέσα στην περιοχή χωρίς να βρίσκει μπάλα και η άλλη τέσσερα λεπτά αργότερα στο Φεγκρούς έπιασε την μπάλα με το χέρι εκτός περιοχής του.

Μετά το πρώτο 15λεπτο όμως, οι Γιαννιώτες ξεπέρασαν το... άγχος της Σούπερ Λιγκ και ισορρόπησαν πλήρως το παιχνίδι. Την μεγάλη φάση όμως την είχε και πάλι ο Άρης, ο οποίος στο 38' ήταν απίστευτα άτυχος. Οι κίτρινοι έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Τόχα βρέθηκε τετ α τετ όμως σημάδεψε το δοκάρι, ενώ στην συνέχεια της φάσης και ο Καπετάνος με νέο σουτ πέτυχε και πάλι το δοκάρι

Καλύτερος ο ΠΑΣ, αλλά... βαρεμάρα

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ στάθηκε καλύτερα και μάλιστα είχε και δύο ευκαιρίες νωρίς – νωρίς, όταν στο 51' ο Μπακαγιόκο δεν βρήκε στόχο σε κοντινό σουτ, ενώ στο 62' ο Τζάνης πρόλαβε τον Σηφάκη εκτός εστίας, αλλά σούταρε άουτ. Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε πολύ και η επόμενη καλή στιγμή και η μοναδική στο δεύτερο ημίχρονο για τον Άρη, σημειώθηκε στο 74', όταν το φάουλ του Νέτο έφυγε λίγο άουτ. Στα τελευταία λεπτά βέβαια, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, έψαξαν το γκολ της νίκης, όμως ο Σηφάκης με ωραία απόκρουση στο 90' σε σουτ του Μπακαγιόκο κράτησε την ισοπαλία.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννενα (Ντε Μόλ): Φεγκρούς, Πάντος, Μπουζίντ, Κώτσιος, Βάντερσον, Κεϊτά (86’ Τζημόπουλος), Λίλα, Πατσατζόγλου, Ντε Βισέντι (81’ Ζαϊρί), Μπακαγιόκο, Τζάνης (66’ Γεωργίου).

ΑΡΗΣ (Τσιώλης): Σηφάκης, Λαζαρίδης, Ντίκο, Μίσελ, Βανγκέλι, Φατί, Τόχα (61’ Αγγελούδης), Νέτο, Καπετάνος, Καστίγιο (90’ Παπαστεριανός), Σολτάνι.

90+4' Τέλος της αναμέτρησης

90' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Σουτ του Μπακαγιόκο, πέφτει και διώχνει ο Σηφάκης

86' Σουτ του Ζαϊρί έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει άουτ

85' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Τζημόπουλος στην θέση του Κεϊτά.

80' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Ζαϊρί στην θέση του Ντε Βιντσέντι

76' Κίτρινη κάρτα στον Καπετάνο

74' Η πρώτη καλή ευκαιρία του Άρη στην επανάληψη. Απευθείας φάουλ του Νέτο, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ

66' Πρώτη αλλαγή και για τον ΠΑΣ, με τον Γεωργίου να περνάει στο παιχνίδι στη θέση του Τζάνη

63' Κίτρινη κάρτα στον Φατί

62' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Τζάνης φεύγει στην αντεπίθεση, ο Σηφάκης βγαίνει μακριά από την εστία του, όμως ο επιθετικός των γηπεδούχων προλαβαίνει και κάνει την λόμπα, αλλά η μπάλα φεύγει άουτ

61' Αλλαγή για τον Άρη, ο Αγγελούδης στην θέση του Τόχα

57' Πιέζει ο ΠΑΣ, ο Μπακαγιόκο δεν μπορεί να κάνει καλά το σουτ μέσα στην περιοχή

51' Ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Κυκλοφορεί την μπάλα μέσα στην περιοχή του Σηφάκη, ο Μπακαγιόκο κάνει και το σουτ, όμως η μπάλα φεύγει παράλληλα με την εστία.

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

45+1' Τέλος πρώτου ημιχρόνου

38' Φοβερή φάση για τον Άρη με διπλό δοκάρι.
Οι κίτρινοι έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Τόχα βρέθηκε τετ α τετ όμως σημάδεψε το δοκάρι, ενώ στην συνέχεια της φάσης και ο Καπετάνος με νέο σουτ σημάδεψε και πάλι το δοκάρι

36' Μπέρδεμα ανάμεσα στον Ντίκο και τον Σηφάκη, παραλίγο να το εκμεταλλευτεί ο Μπακαγιόκο

34' Κίτρινη κάρτα στον Μίσελ για δυνατό μαρκάρισμα στον Μπακαγιόκο

22' Ο ΠΑΣ ... πατάει περιοχή, όμως δεν μπορεί να τελειώσει καλά την φάση ο Ντε Βισέντι

12' Νέα καλή στιγμή για τον Άρη. Ο Σολτάνι βρίσκει ωραία μέσα στην περιοχή τον Καστίγιο, το σουτ του τελευταίου όμως φεύγει άουτ

9' Νέες διαμαρτυρίες από τον Άρη σε απόκρουση του Φεγκρούς με τα χέρια στα όρια της μεγάλης περιοχής. Μπορεί να ήταν κι έξω, αλλά Τριτσώνης και βοηθός δεν είδαν παράβαση.

7' Σουτ του Καστίγιο μέσα από την περιοχή, μπλοκάρει ο Φεγκρούς.

5' Ευκαιρία για τον Άρη. Από εκτέλεση κόρνερ ο Λαζαρίδης παίρνει ολομόναχος την κεφαλιά, όμως στέλνει την μπάλα άουτ

5' Ζητάει πέναλτι ο Άρης. Ο Νέτο μπαίνει στην περιοχή, ο Κώτσιος κάνει τάκλιν και ο παίκτης των κιτρίνων πέφτει στο έδαφος. Ούτε από το ριπλέι μπορούμε να έχουμε ξεκάθαρη άποψη. Πάντως, ο Κώτσιος μπάλα δεν φαίνεται να βρίσκει...

2' Σέντρα του Σολτάνι από τα αριστερά, ο Καπετάνος παίρνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή του ΠΑΣ, όμως ο Φεγκρούς μπλοκάρει

1' Έναρξη της αναμέτρησης