Χαρακτηριστικό είναι από την υπόθεση Μποσμάν και μετά, με την έλευση ξένων παικτών, οι Έλληνες σκόρερ αρχίζουν να… μειώνονται. Τελευταία φορά που σκόραρε… ντόπιος, ήταν τη σεζόν 2007-08, με τον Άντζα να σημειώνει το γκολ της ισοφάρισης στο 45’.

Από το 2000 και μετά οι Έλληνες που σκοράρουν στα ντέρμπι των «αιωνίων» έχουν μειωθεί… δραματικά. Χαρακτηριστικό είναι πως ο Δημήτρης Παπαδόπουλος, με το τέρμα που σημείωσε στο τελευταίο «διπλό» του Παναθηναϊκού στο Καραϊσκάκη στις 4/03/07, έγινε ο τελευταίος Έλληνας των «πρασίνων» που χρίζεται σκόρερ σε μεταξύ τους ματς.

Αναλυτικά τα ντέρμπι με τους Έλληνες σκόρερ της τελευταίας δεκαετίας

ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΣ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

ΠΑΟ-ΟΣΦΠ 3-2 (Μπασινάς)

Τη σεζόν 2002-003 ο Παναθηναϊκός επικρατεί του Ολυμπιακού με σκορ 3-2. Μοναδικός Έλληνας που σκοράρει για την ομάδα του «τριφυλλιού» είναι ο Άγγελος Μπασινάς στο 72’. Βέβαια, στο συγκεκριμένο ματς, έχει σκοράρει ακόμα ένας Έλληνας από τη μεριά των «πρασίνων», ο Σωτήρης Κυριάκος, αλλά στη… λάθος εστία.

ΠΑΟ-ΟΣΦΠ 2-2 (Μπασινάς, Γκούμας, Στολτίδης)

Την επόμενη αγωνιστική περίοδο, 2003-04, το ματς της Λεωφόρου λήγει ισόπαλο με σκορ 2-2. Και τα δύο γκολ του Παναθηναϊκού έχουν πετύχει Έλληνες, οι οποίοι προέρχονταν από τις ακαδημίες της ομάδας, οι Άγγελος Μπασινάς και Γιάννης Γκούμας. Για τους φιλοξενούμενους» ήταν ο Ιεροκλής Στολτίδης.

ΠΑΟ-ΟΣΦΠ 1-0 (Κωνσταντίνου)

Το 2004-05 οι «πράσινοι» επικρατούν των Πειραιωτών με σκορ 1-0, με μοναδικό σκόρερ του παιχνιδιού τον Μιχάλη Κωνσταντίνου, ο οποίος εκείνο το καλοκαίρι πήρε μεταγραφή στον «αιώνιο» αντίπαλο.

ΠΑΟ-ΟΣΦΠ 0-2 (Στολτίδης)

Ο Ολυμπιακός τη σεζόν 2005-06 «άλωσε» την έδρα του Παναθηναϊκού(είχε μετακομίσει στο ΟΑΚΑ), αφού επικράτησε με σκορ 2-0. Ο Ιεροκλής Στολτίδης είναι ο Έλληνας σκόρερ του αγώνα.

ΠΑΟ-ΟΣΦΠ 1-0 (Κωστούλας)

Την επόμενη χρονιά, 2006-07, αν και ο Κωστούλας των «ερυθρολεύκων» χρίζεται σκόρερ, τη νίκη παίρνει το «τριφύλλι», αφού ο αμυντικός των Πειραιωτών πέτυχε γκολ σε βάρος της ομάδας του.

Οι αγώνες

2002-03 12/01/03 ΠΑΟ - ΟΣΦΠ 3-2(18’ Ολισαντέμπε, 72’ Μπασινάς, 77’ Κόλκα)
2003-04 18/04/04 ΠΑΟ - ΟΣΦΠ 2-2(7’ πεν. Μπασινάς, 81’ Γκούμας)
2004-05 10/04/05 ΠΑΟ - ΟΣΦΠ 1-0(43’ Κωσταντίνου)
2005-06 28/08/05 ΠΑΟ - ΟΣΦΠ 0-2 ((Στολτίδης, Τζόρτζεβιτς)
2006-07 05/11/06 ΠΑΟ - ΟΣΦΠ 1-0(48’ Κωστούλας (αυτ)

ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΟΣΦΠ-ΠΑΟ 2-2 (Αλεξανδρής)

Τη σεζόν 2001-02, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός έρχονται ισόπαλοι στο Καραϊσκάκη με σκορ 2-2. Ο Αλέκος Αλεξανδρής από πλευράς Πειραιωτών, είναι ο μοναδικιός Έλληνας σκόρερ.

ΟΣΦΠ-ΠΑΟ 3-0 (Γιαννακόπουλος)

Την επόμενη αγωνιστική περίοδο, 2002-03, ο Ολυμπιακός επικρατεί του Παναθηναϊκού με σκορ 3-0. Τα δύο από τα τρία τέρματα σημειώνει ο Στέλιος Γιαννακόπουλος.

ΟΣΦΠ-ΠΑΟ 1-1 (Στολτίδης , Κωνσταντίνου)

Για τη σεζόν 2003-04, οι δύο «αιώνιοι» αντίπαλοι έρχονται ισόπαλοι στην έδρα των «ερυθρολεύκων» με σκορ 1-1. Και τα δύο γκολ που σημειώθηκαν, τα πέτυχαν Έλληνες παίκτες. Για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Ιεροκλής Στολτίδης, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Μιχάλης Κωνσταντίνου.

ΟΣΦΠ-ΠΑΟ 3-2 (Κωνσταντίνου, Γκέκας)

Νικητής ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε στο ντέρμπι κόντρα στον Παναθηναϊκό με σκορ 3-2 την περίοδο 2005-06 στο Καραϊσκάκη. Ο Μιχάλης Κωνσταντίνου πετυχαίνει γκολ κόντρα στην πρώην ομάδα του, ενώ για τους «πράσινους» τέρμα σημειώνει ο Φάνης Γκέκας.

ΟΣΦΠ-ΠΑΟ 0-1 (Παπαδόπουλος)

Τη σεζόν 2006-07 έρχεται το πολυπόθητο «διπλό» του Παναθηναϊκού στο Καραϊσκάκη. Θύτης είναι ο Δημήτρης Παπαδόπουλος με τέρμα που σημείωσε στο 89ο λεπτό του αγώνα, ύστερα από ασίστ του Δημήτρη Σαλπιγγίδη.

ΟΣΦΠ – ΠΑΟ 1-1 (Άντζας)

Ισόπαλο έρχεται το ντέρμπι στην έδρα του Ολυμπιακού την περίοδο 2007-08 με σκορ 1-1. Ο Έλληνας σκόρερ της αναμέτρησης είναι ο Παρασκευάς Άντζας από πλευράς γηπεδούχων.

ΟΣΦΠ – ΠΑΟ 2-0 (Μήτρογλου)

Έβγαλε τα… πιστόλια του κι άρχισε να πυροβολεί! Ο λόγος για τον Κώστα Μήτρογλου, ο οποίος με δύο προσωπικά του γκολ έβαλε τη σφραγίδα του στο ντέρμπι των «αιωνίων» (2-0) τη σεζόν 2009-10.