Facebook Pixel Με την ευλογία του... Παπουλή!
| 2012-02-04 20:05:00

Με την ευλογία του... Παπουλή!

Με γκολ του Παπουλή στο 9' ο ΟΦΗ πήρε τη νίκη στο Παγκρητίο επικρατώντας 1-0 του συμπολίτη Εργοτέλη στο κρητικό ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής! Έτσι οι Ηρακλιώτες διατηρούν σε τροχιά Ευρώπης αφού με το τρίποντο επέστρεψαν στην 5η θέση της Supeleague.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τον ΟΦΗ, ο οποίος κατάφερε να προηγηθεί από πολύ νωρίς, εκμεταλλευόμενος την αδράνεια της αμυντικής γραμμής του Εργοτέλη. Στο 9' ο Παπουλής τσίμπησε την μπάλα μετά το λάθος του Γιοβάνοβιτς, άδειασε δύο αμυντικούς των γηπεδούχων και με σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ (0-1). Στη συνέχεια οι “κιτρινόμαυροι” ανέλαβαν τον έλεγχο του αγώνα και πίεσαν για την ισοφάριση πραγματοποιώντας τέσσερις ευκαιρίες. Μάλιστα έφτασαν πολύ κοντά στο 0-0, αλλά βρήκαν μπροστά τους τον Βεζυρίδη που κατέβασε ρολά στη φάση του Κουτσιανικούλη (18') και του Λεάλ (23'). Και αφού οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν τις ευκαιρίες που τους δόθηκαν σε γκολ, το ημίχρονο έληξε με τον ΟΦΗ προηγούμενο στο σκορ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Εργοτέλης εξουδετέρωσε για αρκετά λεφτά τον ΟΦΗ. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να έχουν ουσία στις τελικές τους προσπάθειες. Αυτή η κατάσταση συντηρούσε το 0-1 υπέρ των φιλοξενούμενων, οι οποίοι θα μπορούσαν να είχαν καθαρίσει το ματς στο 71', αν ο Σίσιτς δεν στόχευε πάνω στον Πίρσον σε κεφαλιά από το ένα μέτρο! Από εκείνο το σημείο και στη συνέχεια ο ΟΦΗ δεν άφησε καθόλου τον Εργοτέλη να απειλήσει και έτσι κράτησε τη νίκη μέχρι το τέλος!

Έτσι με αυτό το τρίποντο, το οποίο ήρθε με την... ευλογία του Παπουλή ο ΟΦΗ πέρασε ξανά στην 5η θέση και διατήρησε τα όνειρα εξόδου στην Ευρώπη!

90'+3' ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ

90'+2' Δεύτερη κίτρινη στον Κουτσιανικούλη. Με δέκα ο Εργοτέλης...

86' -Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ με τον Παπουλή να αποχωρεί και να αποθεώνεται και στη θέση του να μπαίνει ο Πίτσος

83' -Τρίτη αλλαγή για τον Εργορέλη: Ο Χαλκιαδάκης μπαίνει αντί του Δάρλα.

72' -Αλλαγή για τον ΟΦΗ με τον Χόρχε Λόπεθ να μπαίνει αντί του Καμπάνταη

71' Απίστευτη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τον Σίσιτς από το ένα μέτρο να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα πάνω στον Πίρσον!

70' -Αλλαγή για τον Εργοτέλη: Ο Μπέτο αντί του Ολίσε.

64' Κίτρινη κάρτα στον Σίσιτς.

62' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ: Ο Γαλανόπουλος στη θέση του Βερόν.

61' Πρώτη αλλαγή για τον Εργοτέλη: Ο Κατσικοκέρης αντί του Κυριακίδη.

57' Κεφαλιά του Γιοβάνοβιτς μπλοκάρει ο Βεζυρίδης.

56' Κίτρινη κάρτα στον Ταυλαρίδη

54' Εξαιρετική προσπάθεια του Λεάλ που γύρισε στον Μπούντιμιρ ο οποίος με την σειρά του δεν έκανε καλό κοντρόλ χάνοντας την ευκαιρία

51' Κίτρινη κάρτα στον Κουτσιανικούλη για θέατρο...

47' Σουτ του Σίσιτς άουτ.

46' Μακρινό σουτ του Γιαλούση, μπλοκάρει ο Βεζυρίδης

46' Έναρξη δευτέρου μέρους.

45' Λήξη ημιχρόνου.

45'Μετά από ώρα ένα σουτ για τον ΟΦΗ με τον Κάλαιτζιτς, με τον Πίρσον να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

42' Κίτρινη στον Γιοβάνοβιτς.

32' Κίτρινη στον Βερόν

30' Κίτρινη στον Γιαλούση

26' Νέα πολύ καλή στιγμή για τον Εργοτέλη που είναι συνεχώς στην επίθεση. Ο Γιοβάνοβιτς μετά από κόρνερ έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ

23' Καταπληκτική πάσα του Λεάλ, πάρε-βάλε, στον Κουτσιανικούλη, ωστόσο, ο Βεζυρίδης είπε για δεύτερη συνεχόμενη φορά "όχι".

21' Αντεπίθεση για τον ΟΦΗ, ο Παπουλής έσπασε στον Λόπεθ, το σουτ του οποίου μπλόκαρε ο Πίρσον.

18' Κεφαλιά του Κουτσιανικούλη, ο Βεζυρίδης αποκρούει με δυσκολία και κράτησε το "0" στην εστία του.

10' Kίτρινη στον Παπουλή

9' Γκολ για τον ΟΦΗ: Τραγικό λάθος από τον Γιοβάνοβιτς, ο Παπουλής τσίπμησε την μπαλα άδειασε την άμυνα του Εργοτέλη έπιασε το σουτ, ο Πίρσον έπεσε ακούμπησε την μπάλα αλλά δεν απέτρεψε την πορεία της προς τα δίχτυα. 0-1

2' Κίτρινη στον Φραγουλάκη.

1' Έναρξη αγώνα:

Εργοτέλης (Καραγεωργίου): Πίρσον, Σαρρής, Γιαλούσης, Κυριακίδης, Γιοβάνοβιτς, Φραγκουλάκης, Μπούντιμιρ, Λεάλ, Δάρλας, Ολίσε, Κουτσιανικούλης

ΟΦΗ (Αναστόπουλος): Βεζυρίδης, Γεωργίου, Ταυλαρίδης, Μπούρμπος, Κάλαϊτζιτς, Βάντο, Βερόν, Παπουλής, Σίσιτς, Λόπεζ, Καμπάνταης