Facebook Pixel Sportdog.gr | Πρώτος τίτλος της Λίβερπουλ στο ’’last dance’’ του Κλοπ - Πήρε το League Cup με ασίστ Τσιμίκα! (Hls)
| 2024-02-25 19:51:00

Κέρδισε τους ''μπλε'' η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, με τον Κώστα Τσιμίκα να δίνει ασίστ για το buzzer beater του Φαν Ντάικ.

Η Λίβερπουλ σήκωσε το δέκατο League Cup στην ιστορία της χάρη στον Κώστα Τσιμίκα και τον Βίρτζιλ φαν Ντάικ οι οποίοι συνεργάστηκαν άψογα στο 118ο λεπτό και ο Ολλανδός με κεφαλιά έγραψε το 1-0 κόντρα στην Τσέλσι, σε ματσάρα που έγινε στο "Γουέμπλεϊ".

Το κόρνερ του Έλληνα άσου από αριστερά οδήγησε την μπάλα εκεί που έπρεπε και ο αρχηγός των "κόκκινων" με κεφαλιά σημείωσε το νικητήριο τέρμα για την ομάδα του Κλοπ. Οι "μπλε" έχασαν αρκετές ευκαιρίες κατά τη διάρκεια του 90λεπτου, όμως έπεσαν στον ανίκητο Καόιμιν Κέλεχερ. Αμφότερες οι ομάδες είχαν από ένα ακυρωμένο τέρμα.