Η Τβέντε ήταν η κερδισμένη στη μάχη για την τρίτη θέση του ολλανδικού πρωταθλήματος, που δίνει το εισιτήριο για τα προκριματικά του νέου Champions League.

Χάρη σε πέναλτι του Φαν Βολφσβίνκελ στο 80΄, η ομάδα του Ενσεντε επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Τσβόλε (για την οποία ο Απόστολος Βέλλιος μπήκε αλλαγή στο 85΄) και κράτησε την προνομιούχο τρίτη θέση χωρίς να... αγχωθεί για το αποτέλεσμα της Αλκμααρ.

Βέβαια, ακόμη κι αν η Τβέντε έχανε βαθμούς, η ΑΖ δεν θα μπορούσε να εκμεταλλευθεί την ευκαιρία, αφού «κατόρθωσε» να παραχωρήσει ισοπαλία 3-3 στην Ουτρέχτη, αν και προηγήθηκε 3-0 στο ημίχρονο!

Ο Βαγγέλης Παυλίδης σκόραρε το τρίτο τέρμα της ομάδας του, με κεφαλιά στο 37ο λεπτό, είχε και την ασίστ στο δεύτερο γκολ, αλλά η αποβολή του Ντάνι Ντε Βιτ στο 60΄ άλλαξε τα δεδομένα και επέτρεψε στην Ουτρέχτη (που είχε κάτω από τα δοκάρια της τον Βασίλη Μπάρκα) να ισοφαρίσει. Με το γκολ που πέτυχε σήμερα, ο Παυλίδης ολοκλήρωσε τη σεζόν με 29 τέρματα και μοιράστηκε την πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ με τον Λούουκ ντε Γιονγκ της πρωταθλήτριας Αϊντχόφεν, ο οποίος σκόραρε δύο φορές στο 3-1 της ομάδας του επί της Βααλβάικ.

Η τελευταία παρά την ήττα έμεινε στην κατηγορία, υπερτερώντας στην ισοβαθμία της Εξέλσιορ, που την ίδια ώρα γνώριζε τη συντριβή με 4-0 στο γειτονικό ντέρμπι με τη Φέγενορντ. Ο Λάζαρος Λάμπρου έπαιξε βασικός και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο για την ομάδα του Ρότερνταμ, η οποία θα υποχρεωθεί να δώσει μπαράζ παραμονής.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής στην ολλανδική Eredivisie και η τελική βαθμολογία:

Αλμέρε-Ναϊμέγκεν              1-4

Αλκμάαρ-Ουτρέχτη              3-3

Φόλενταμ-Γκόου Αχέντ Ιγκλς    1-2

Φέγενορντ-Εξέλσιορ            4-0

Χέρακλες-Φορτούνα Σιτάρντ     0-0

Αϊντχόφεν-Βααλβάικ            3-1

Σπάρτα Ρότερνταμ-Χέρενφεν     2-1

Φίτεσε-Άγιαξ                  2-2