Facebook Pixel Ανάσα παραμονής!
| 2012-03-17 20:04:00

Ανάσα παραμονής!

Ο Εργοτέλης με το γκολ του Λεάλ (57΄) πήρε τη νίκη με 1-0 κόντρα στη Κέρκυρα και με το «τρίποντο» πήρε μεγάλη ανάσα για την παραμονή. Με την πλάτη στο τοίχο οι Φαίακες.

Και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη, καθώς οι τρεις βαθμοί θα έδινε βαθμολογική ανάσα για τη μάχη της παραμονής. Φάσεις υπήρχαν και στο πρώτο ημίχρονο για να ανοίξει κάποια ομάδα το σκορ, αλλά Γκαλίνοβιτς και Καβουσάκης κράτησαν ανέπαφη τις εστίες τους.

Στην επανάληψη ο Εργοτέλης μπήκε πιο δυνατά από την Κέρκυρα στο ματς και αφού έχασε δύο καλές ευκαιρίες, έκανε το 1-0 στο 57΄! Ο Κουτσιανικούλης έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά, η άμυνα της Κέρκυρας δεν μπόρεσε να διώξει και η μπάλα έφτασε στον Λεάλ ο οποίος με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά για την ισοφάριση, δεν τα κατάφεραν και ο Εργοτέλης πήρε μία σπουδαία νίκη για την παραμονή του.

Το φιλμ του αγώνα

90΄+4΄ Λήξη

89΄ Το σουτ του Γραμμόζη κοντράρει, αλλά ο τερματοφύλακας του Εργοτέλη καταφέρνει να μπλοκάρει την μπάλα.

57΄ ΓΚΟΟΟΛ! Ο Λεάλ ανοίγει το σκορ για τον Εργοτέλη με προβολή, μετά από την σέντρα του Κουτσιανικούλη.

52΄ Ο Φραγκουλάκης χάνει το άχαστο και αφού πρώτα πέρασε τον Γκαλίνοβιτς έστειλε άουτ τη μπάλα σε κενή εστία...

50΄ Ο Λεάλ δεν μπορεί να πλασάρει σωστά τον Γκαλίνοβιτς και ο Εργοτέλης χάνει μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ!

46΄ Έναρξη στο δεύτερο ημίχρονο

45΄ Ημίχρονο

32΄ Δεύτερη καλή στιγμή για την Κέρκυρα με τον Καραλή μετά από προσωπική ενέργεια να σουτάρει και τον Καβουσάκη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

27΄ Ο Μπούντιμιρ βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Γκαλίνοβιτς, αλλά ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας κράτησε το μηδέν

20΄ Μεγάλη ευκαιρία χάνει η Κέρκυρα για να ανοίξει το σκορ, όμως η κεφαλιά του Μάρτιν πέρασε άουτ.

1΄ Έναρξη

Εργοτέλης (Καραγεωργίου): Καβουσάκης, Τζανακάκης, Χίμπλινγκερ, Σασιασβίλι, Τζούνιορ, Φραγκουλάκης, Γιαλούσης, Μπούντιμιρ, Ολίσε, Κουτσιανικούλης, Λεάλ.

Κέρκυρα (Γκράθια): Γκαλίνοβιτς, Σακελλαρίου, Βέντσελ, Κοντοδήμος, Ερίθε, Οσμαν, Μαϊστόροβιτς, Γραμμόζης, Μαρτίν, Καραλής, Καλαντζής.