Μία εκπληκτική Ίντερ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο του «Μεάτσα» και μέσα σε 38 λεπτά είχε κάνει το σκορ 3-0 με δύο τέρματα του Μιλίτο και ένα του Σάμουελ. Ο Σκούλι στο 45΄μείωσε σε 3-1 και κράτησε στο κόλπο την Τζένοα. Στο 59΄ο Παλάσιο με πέναλτι έκανε το 3-2 αλλά στο 74ο λεπτό ο Ζάρατε έδωσε ξανά προβάδισμα δύο γκολ στους «νερατζούρι».
Στο 79ο λεπτό ο Σέζαρ αποβλήθηκε και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι με τον Τζιλαρντίνο να το εκτελεί εύστοχα και να κάνει το 4-3. Τέσσερα λεπτά αργότερα κόκκινη αντίκρισε και ο Μπελούτσι ανατρέποντας τον Μιλίτο στην περιοχή. Ο Αργεντινός ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έκανε το 5-3! Το τέταρτο και τελευταίο πέναλτι του αγώνα, εκτέλεσε ο Τζιλαρντίνο για λογαριασμό της Τζένοα στο 90ο λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό 5-4 υπέρ της Ίντερ.

Με το «διπλό» έφυγε από την έδρα της Μπολόνια η Παλέρμο που αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ 1-0, κατάφερε να γυρίσει την κατάσταση και να επικρατήσει 3-1 παίρνοντας το «τρίποντο». Λέτσε και Τσεζένα στο ντέρμπι… σωτηρίας έμειναν στο 0-0 ενώ η Κιέβο πέρασε νικηφόρα με σκορ 2-1 από την έδρα της Φιορεντίνα.