Ανόβερο-Μπάγερν 0-1

Το ματς ήταν ανοιχτό στο ξεκίνημα, με τον Τσίλερ να κάνει εκπληκτική απόκρουση στην προσπάθεια του Τιάγκο στο 5’ και τους γηπεδούχους να χάνουν τεράστια ευκαιρία στο 8’, όταν μετά την κεφαλιά του Αντρέασεν ο Νόιερ βρήκε την μπάλα και στη συνέχεια σώθηκε από το οριζόντιο δοκάρι του! Το κακό για τους παίκτες του Φρόντσεκ ήταν ότι αυτή η ευκαιρία ήταν και η μοναδική τους σε όλο το παιχνίδι… Μετά το 25’ οι παίκτες του Γκουαρδιόλα ανέβασαν ταχύτητα και κυριάρχησαν μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο 29’ χάθηκε τεράστια ευκαιρία για την Μπάγερν, όταν ο Λεβαντόφσκι είδε το σουτ του να σταματάει στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Μίλερ τον Τσίλερ να σώζει με τα πόδια στη γραμμή! Η πίεση ήταν απίστευτη, με το σουτ του Τιάγκο να περνάει λίγο άουτ στο 34’ και τελικά οι γηπεδούχοι έβγαλαν μόνοι τους τα μάτια τους. Στο 39’ ο Κομάν έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Σουλτς χωρίς κανένας να καταλάβει το γιατί έκανε χέρι στην περιοχή. Πολύ φυσιολογικά ο διαιτητής Γκρέφε έδωσε το πέναλτι και ο Μίλερ έκανε το 0-1.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, κυρίως γιατί οι παίκτες του Φρόντσεκ δεν μπορούσαν με τίποτα να απειλήσουν. Λεβαντόφσκι (56’) και Μαρτίνεθ (59’) είχαν τις πρώτες καλές στιγμές, που μέχρι το τέλος ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Ο Πριμπ έχασε την καλύτερη ευκαιρία για το Αννόβερο, όταν στο 67’ το μακρινό του σουτ πέρασε άουτ, ενώ Μίλερ (80’) και Κομάν (84’) είχαν τις τελευταίες τελικές προσπάθειες. Το 0-1 έμεινε μέχρι το τέλος, ενώ το πιο αξιοσημείωτο ήταν ο τραυματισμός του Βιδάλ, που έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Κολωνία-Ντόρτμουντ 1-2

Ο Σωκράτης έβαλε μπροστά στο σκορ τους Βεστφαλούς με πολύ ωραία κεφαλιά στο 18ο λεπτό, έπειτα από κόρνερ του Μχιταριάν. Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση στο 32', ωστόσο ο Μπούρκι πραγματοποίησε δύσκολη επέμβαση στην κεφαλιά του Σόρενσεν για να κρατήσει το μηδέν.

Οι «τράγοι» πίεσαν για γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και τελικώς το πέτυχαν στο 82ο λεπτό, με τον Ζόλερ να τελειώνει πολύ ωραία τη φάση για να «γράψει» το 1-1, σκορ το οποίο έδειχνε να μένει μέχρι τέλους.

Ωστόσο, μία λανθασμένη αντίδραση στην άμυνα της ομάδας του Τόμας Τούχελ έφερε τον Μοντέστ σε πλεονεκτική θέση κι εκείνος δεν είχε κανένα πρόβλημα να βρει δίχτυα με πλασέ και να διαμορφώσει το 2-1 στο 90ο λεπτό, δίνοντας έτσι τη νίκη στην ομάδα του!

Σπουδαίες εκτός έδρας νίκες σημείωσαν Λεβερκούζεν και Άουγκσμπουργκ. Η ομάδα της «ασπιρίνης» με τον Χαβιέ Ερνάντεζ να σημειώνει το 10ο γκολ του στα τελευταία οκτώ παιχνίδια πρωταθλήματος, πήρε τη νίκη στην έδρα της Ίγκολσταντ. Με αυτή τη νίκη η Λεβερκούζεν έπιασε τους 27 πόντους και την 4η θέση. Η Άουγσκμπουργκ με τέρμα του Μόραβεκ πέρασε νικηφόρα από το Αμβούργο με 1-0.

Τέλος η Άιντραχτ, παρά το γεγονός πως έμεινε πίσω στο σκορ, επικράτησε με τους Μάιερ και Άιγκνερ απέναντι στην Βέρντερ Βρέμης με σκορ 2-1.