Facebook Pixel Bundesliga: Τριάρα η Λεβερκούζεν, στο κυνήγι της η Μπάγερν - Ο Κέιν "καθάρισε" τη Στουτγκάρδη (Highlights)
| 2023-12-17 23:05:00

Σε κούρσα για δύο εξελίσσεται η μάχη του τίτλου στη Bundesliga!

Με... κεκτημένη ταχύτητα από το 5-1 επί της Μόλντε και το 6Χ6 στους ομίλους του Europa League, η Μπάγερ Λεβερκούζεν επικράτησε με 3-0 της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης στη «Μπάι Αρίνα» και διατήρησε τόσο την πρωτοπορία στη Bundesliga μετά από 15 αγωνιστικές (η Μπάγερν έχει δύο ματς λιγότερα), όσο και το αήττητο που έχει από την έναρξη της περιόδου (12-3-0).

Πρωταγωνιστής για τις «ασπιρίνες» στην αποψινή αναμέτρηση ήταν ο 22χρονος Νιγηριανός επιθετικός Βίκτορ Μπονιφέις, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 14΄ κι από δική του ασίστ στο 57΄ ο 20χρονος Γερμανός μέσος Φλόριαν Βιρτς έδωσε τυπικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, «γράφοντας» το 3-0. Αντί το εμφατικό 5-1 επί της Μπάγερν να δώσει... φτερά στην Αϊντραχτ, ήρθε το βράδυ της Πέμπτης (14/12) η ήττα από την Αμπερντίν με 2-0 (σε... αδιάφορο ματς του ECL, καθώς είχε ήδη προκριθεί ως 2η πίσω από τον ΠΑΟΚ)) στη Σκωτία και σήμερα η δεύτερη συνεχόμενη ήττα από την εξαιρετική ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο.

Η Μπάγερν έπαιξε... σαν πρωταθλήτρια απέναντι στην εξαιρετική εφέτος Στουτγκάρδη, επικράτησε με 3-0 στην «Αλιάνζ Αρένα» και πλησίασε στο -4 από την πρωτοπόρο και αήττητη, Λεβερκούζεν, έχοντας όμως και ματς λιγότερο.

Οι Βαυαροί, που πέτυχαν τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, αλλά μέτρησε το ένα (Κέιν στο 2΄), «καθάρισαν» το ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο με το δεύτερο τέρμα του Άγγλου επιθετικού και του Κιμ Μιν-Γιάε στο 63΄.

Ο Νοτιοκορεάτης αμυντικός είχε σκοράρει και στο 25΄, αλλά το γκολ δε μέτρησε μετά την χρήση του VAR, όπως συνέβη και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με το τέρμα του Μίλερ.

Οι «Σουηβοί» γνώρισαν την πρώτη ήττα μετά από 4 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα, κάνοντας ίσως το χειρότερό τους εκτός έδρας ματς στο πρωτάθλημα, παρ΄ όλα αυτά διατηρούνται στην 4η θέση και στο +5 από την Ντόρτμουντ, έχοντας το «πάνω χέρι» για την έξοδο στο Champions League της σεζόν 2023/2024.