Την πρόκριση της στους «οκτώ» του Τσάμπιονς Λιγκ εξασφάλισε κατά... 100% η Παρί Σεν Ζερμαίν, η οποία παίζοντας πολύ όμορφο ποδόσφαιρο για ένα ημίχρονο και πετυχαίνοντας τρία γκολ στο πρώτο 45λεπτο, πέρασε με 4-0 από τη Λεβερκούζεν.

Οι Γάλλοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3' με τον Ματουιντί, ενώ στο 38' μετά από τραβηγμένο πέναλτι που έδωσε ο διαιτητής για μαρκάρισμα του Σπάχιτς στον Λαβέτσι, ο Ιμπραΐμοβιτς έκανε το 2-0. Ο Σουηδός όμως δεν σταμάτησε εκεί, καθώς στο 42' με τρομερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι Γερμανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως στο 59' έμειναν με 10 παίκτες μετά την δεύτερη κίτρινη του Σπάχιτς και ουσιαστικά κάπου εκεί τελείωσε και το ματς. Ο ρυθμός του ματς έπεσε πάρα πολύ, οι Γάλλοι έχασαν κάποιες ευκαιρίες και τελικά στο 89' έκαναν το 4-0 με τον νεοαποκτηθέντα Καμπαγ.