Η φοβερή και τρομερή Ολλανδία που έτρεχε μέχρι το 90' με απίστευτους ρυθμούς, έκανε... πλάκα στην Ισπανία που προηγήθηκε με «τραβηγμένο» πέναλτι. Έβαλε πέντε γκολ με τους Φαν Πέρσι και Ρόμπεν να... ζωγραφίζουν και στο φινάλε έχασε τουλάχιστον τρεις κλασικές ευκαιρίες. Ανύπαρκτοι στο δεύτερο ημίχρονο οι Ισπανοί, τραγικός ο Κασίγιας.

Το... τραβηγμένο πέναλτι και η... ιπτάμενη γκολάρα

Το παιχνίδι ήταν ματσάρα και αυτό φάνηκε από τα πρώτα λεπτά, καθώς είχαμε φάσεις, δυνατές μονομαχίες και εξαιρετικό ρυθμό. Μάλιστα, μόλις στο όγδοο λεπτό ο Σνάιντερ βγήκε τετ α τετ, όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κασίγιας, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Ντιέγκο Σίλβα κόπηκε με τάκλιν του Φλααρ σε σουτ που έκανε από εξαιρετική θέση. Οι Ισπανοί, όσο περνούσε ο χρόνος, κέρδιζαν μέτρα στο γήπεδο και έκλειναν στην περιοχή τους Ολλανδούς

Τελικά, στο 26' ο Ντιέγκο Κόστα ντρίπλαρε εντός περιοχής τον Ντε Βρίι, έπεσε στο έδαφος και ο διαιτητής μάλλον λανθασμένα έδωσε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσάμπι Αλόνσο, σημάδεψε σωστά και έγραψε το 1-0. Το γκολ αυτό όμως... ξύπνησε τους Ολλανδούς οι οποίοι στα επόμενα λεπτά βγήκαν μπροστά και έψαξαν την ισοφάριση. Κι ενώ στο 43' ο Σίλβα δεν μπόρεσε να σκοράρει σε μοναδικό τετ α τετ, ένα λεπτό αργότερα ο Ρόμπιν Φαν Πέρσι με απίθανη κεφαλιά «ψαράκι» έγραψε το 1-1.

Ο Ρόμπεν τιμωρεί!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ισπανία να έχει την κατοχή της μπάλας, όμως στο 53' ο Ρόμπεν... χόρεψε τους Πρωταθλητές Κόσμου. Ο άσος της Μπάγερν κατέβασε εξαιρετικά την μπάλα μέσα στην περιοχή, ντρίπλαρε τον Πικέ και έκανε εύκολα το 2-1 απέναντι στον Κασίγιας. Μετά και την «προσπέραση», οι Ολλανδοί πήραν φόρα και ήταν ασταμάτητοι. Στο 60' ο Φαν Πέρσι τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι με σουτάρα, ενώ στο 64' μετά από φάουλ του Σνάιντερ, ο Ντε Βρίι έκανε το 3-1 με κοντινή κεφαλιά. Το γκολ πάντως αυτό δεν θα έπρεπε να μετρήσει, αφού είχε προηγηθεί φάουλ από τον Φαν Πέρσι στον Κασίγιας, ο οποίος είχε κάνει τραγική έξοδο...

Τους χόρεψαν, πέντε και λίγα ήταν!

Το παιχνίδι πλέον είχε κριθεί, όμως η Ολλανδία δεν είχε ακόμα... χορτάσει. Στο 72' μετά από τραγικό λάθος του Κασίγιας που έχασε την μπάλα από τα πόδια μέσα στην περιοχή, ο Φαν Πέρσι έκανε το 4-1, ενώ στο 79' ο Ρόμπεν πέτυχε άλλο ένα υπέροχο τέρμα. Ο άσος της Μπάγερν Μονάχου με μία φοβερή κούρσα από τη μεσαία γραμμή έφυγε στην κόντρα, ντρίπλαρε την άμυνα των Ισπανών, ξάπλωσε στο έδαφος τον Κασίγιας και εύκολα έγραψε το 5-1! Αυτό ήταν και το τελικό σκορ της βραδιάς, με τον πορτιέρο των Ισπανών όμως στο 87' να αποκρούει δύο σουτάρες του Ρόμπεν και του Λενς...

ΣΚΟΡΕΡ: 27' Αλόνσο (πεν.) - 44', 72' Φαν Πέρσι, 53', 80' Ρόμπεν, 64' Ντε Φρέι

ΙΣΠΑΝΙΑ: Κασίγιας, Σέρχιο Ράμος, Πικέ, Αθπιλικουέτα, Ζόρντι Αλμπα, Μπουσκέτς, Τσάμπι Αλόνσο (63' Πέδρο), Τσάβι, Ινιέστα, Σίλβα (78' Φάμπρεγκας), Ντιέγκο Κόστα (62' Τόρες)

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Σίλεσεν, Φλάαρ, Ντε Φρέι (77' Φέλτμαν), Μάρτινς Ιντι, Μπλιντ, Γιάνμαατ, Ντε Γιονγκ (62' Βινιάλντουμ), Ντε Γκουζμάν, Σνάιντερ, Ρόμπεν, Φαν Πέρσι (78' Λενς)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ριτσόλι (Ιταλία)

ΔΟΚΑΡΙ: 60' Φαν Πέρσι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 65' Κασίγιας - 25' Ντε Γκούζμαν, 41' Ντε Φρέι, 66' Φαν Πέρσι.