Facebook Pixel Ελλάδα - Νέα Ζηλανδία: Ελλαδάρα στους "16" με ΕΠΙΚΗ ανατροπή! Πέταξε έξω τους Νεοζηλανδούς - Ματς-όνειρο από "Λάρι" και Παπαπέτρου! (Vid)
| 2023-08-30 17:45:00

του Δημήτρη Σκούφου

Από την... κόλαση στον παράδεισο πήγε η Εθνική μας ομάδα, που παρότι βρέθηκε να χάνει με 15 πόντους, έκανε την ολική ανατροπή και με σκορ 83-74 πήρε τη νίκη πρόκριση στην φάση των "16", πετώντας εκτός τους Νεοζηλανδούς.

Με την πλάτη στον τοίχο βρέθηκε στο πρώτο ημίχρονο με τη Νέα Ζηλανδία η Ελλάδα, αλλά στο δεύτερο μεταμορφώθηκε και με πρωταγωνιστές τους Ιωάννη Παπαπέτρου και Γιαννούλη Λαρεντζάκη, έφτασε στη νίκη-πρόκριση με 83-74 και πλέον στρέφεται στους αγώνες των "16" κόντρα σε Λιθουανία και Μαυροβούνιο (1 και 3/9).

Η ελληνική ομάδα ήταν νωθρή και νευρική στα πρώτα δύο δεκάλεπτα, πολύ άστοχη ειδικά στο δίποντο και επέτρεψε στους Νεοζηλανδούς να ξεφύγουν με 32-43 στο ημίχρονο, έχοντας προηγηθεί ακόμα και με 15 πόντους (28-43).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική μας βελτιώθηκε εντυπωσιακά σε όλα τα επίπεδα, σκλήρυνε την άμυνά της και σταδιακά έβγαλε την ποιότητά της στο παρκέ, φτάνοντας στην τεράστια ανατροπή, η οποία της έδωσε την δεύτερη θέση του ομίλου της με ρεκόρ 2-1, με το οποίο θα μπει πλέον και στην φάση των "16".

Κορυφαίος για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ο Παπαπέτρου με ματς-όνειρο με 27 πόντους (4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα), ενώ απίστευτη εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Λαρεντζάκης έχοντας 20 πόντους.

Πολύ νευρικά μπήκε στο παιχνίδι η Εθνική μας ομάδα επιτρέποντας από νωρίς στη Νέα Ζηλανδία να εδραιώσει τον δικό της ρυθμό και μάλιστα να παίζει μπασκετικό "ξύλο", που πολλές φορές έφτανε στα όρια του φάουλ (που δεν σφύριζαν τόσο οι διαιτητές). Η αστοχία των Ελλήνων παικτών μέσα από την ρακέτα έδωσε την ευκαιρία στους αντιπάλους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων (15-20) με την λήξη της πρώτης περιόδου.

Ιλί και Τε Ράνγκι ήταν σε "καυτή" μέρα για τους Νεοζηλανδούς, ενώ επιθετική βοήθεια πρόσφερε κατά διαστήματα και ο Φοτού, που με δικό του τρίποντο έφερε τη διαφορά στο +9 (18-27) για την ομάδα του. Οι επιλογές της Ελλάδας συνέχισαν να είναι κάκιστες στο επιθετικό κομμάτι, ενώ δεν υπήρχε καμία στοιχειώδης λειτουργία στην άμυνα, κάτι που επέτρεψε στη Νέα Ζηλανδία να προηγηθεί με 23-36 και στη συνέχεια με την μεγαλύτερη διαφορά της (28-43).
Ήταν πλέον φανερό ότι η Εθνική έπρεπε να καθαρίσει το μυαλό της και να επιστρέψει από το 32-43 του ημιχρόνου, αναγκασμένη να βελτιώσει τα... πάντα στο παιχνίδι της, αφού το πρόβλημα στα ριμπάουντ είχε ήδη κάνει μεγάλη ζημιά στην "γαλανόλευκη".

Με ψυχωμένο Θανάση Αντετοκούνμπο, να παίρνει επιθετικά φάουλ και να βγάζει φοβερές άμυνες με τρομερή ενέργεια η ελληνική ομάδα ξεκίνησε πιο ζωηρά στο τρίτο δεκάλεπτο, μειώνοντας αργά, αλλά σταδιακά την διαφορά. Πρωταγωνιστής για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου, που ήταν σε απίθανο βράδυ, σκοράροντας από κοντά και μακριά, όντας αυτός που έριξε την διαφορά στον πόντο (50-51), λίγο πριν οι Ντιλέινι και Ίλι διαμορφώσουν το 50-54 με την συμπλήρωση του 30λέπτου.

Το μομέντουμ της αναμέτρησης έδειχνε Εθνική, η οποία είχε σφίξει εντυπωσιακά και την άμυνά της, κάτι που μαρτυρά το γεγονός πως δέχτηκε μόλις 11 πόντους στην τρίτη περίοδο. Η αντεπίθεση για την ανατροπή ξεκίνησε με τον Παπανικολάου για το 52-54 και συνεχίστηκε με τρομερό Λαρεντζάκη, που με πέντε σερί πόντους έβαλε μπροστά την Ελλάδα για το 57-54. Ο απίθανος Παπαπέτρου έκανε το 59-54 και πλέον η πλάστιγγα είχε γείρει υπέρ της "γαλανόλευκης".

Η Ελλάδα είχε πατήσει το πόδι στο γκάζι, ο Λαρεντζάκης και ο Παπαπέτρου τα έβαζαν... όλα και το σκορ άρχισε να ξεφεύγει υπέρ μας, ανεβάζοντας την διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι και στο +12 (73-61). Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη έκαναν σωστή διαχείριση του χρόνου και των επιλογών τους και παρότι η Νέα Ζηλανδία έκανε ύστατη προσπάθεια να μειώσει, ξέμεινε από χρόνο και τελικά η Εθνική μας πήρε την σπουδαία νίκη με σκορ 83-74 και συνάμα την πρόκριση στην επόμενη φάση του Μουντομπάσκετ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 32-43, 50-54, 83-74

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Γουόκαπ 10 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης 20 (2/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7/7 βολές), Μωραΐτης, Μποχωρίδης, Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Παπαπέτρου 27 (4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 2, Χατζηδάκης

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ (Κάμερον): Τε Ράνγκι 19 (1/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), ΛιΆφα (0/7 σουτ), Ντιλέινι 10 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ίλι 27 (5/11 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γουέτζελ 4, Κάμερον, Σμιθ-Μίλνερ, Ενγκατάι 9 (3/4 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 17/38 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 16/20 βολές, 34 ριμπάουντ (20 αμυντικά - 14 επιθετικά), 19 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 6 λάθη, 24 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Νέας Ζηλανδίας: 11/26 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 19/24 βολές, 42 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 13 επιθετικά), 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 21 λάθη, 24 φάουλ