Facebook Pixel Premier League: Η Τότεναμ "ξέρανε" τη Σίτι στο 90’ - Ασύλληπτη ματσάρα και 3-3! (Highlights)
| 2023-12-03 20:46:00

Η Τότεναμ "ξέρανε" τη Σίτι στο 90’ - Ασύλληπτη ματσάρα και 3-3! (Highlights)

Σε ένα συγκλονιστικό ντέρμπι στο Μάντσεστερ, η Σίτι και η Τότεναμ αναδείχθηκαν ισόπαλες με το εντυπωσιακό 3-3!

Η Μάντσεστερ Σίτι ανέτρεψε το 0-1 της Τότεναμ πολύ γρήγορα, προηγήθηκε ξανά με 3-2 στο 81' αλλά τελικά οι βαθμοί μοιράστηκαν στο Έτιχαντ σε μία καθηλωτική ματσάρα. Αυτή είναι άλλωστε η Premier League...

Μετά από τρεις σερί ήττες με ανατροπή (Τσέλσι, Γουλβς, Άστον Βίλα) η Τότεναμ «φλέρταρε» και πάλι με το ίδιο σενάριο αλλά στο τέλος ο Κουλουσέφσκι «έσωσε» έναν βαθμό στο Έτιχαντ. Ένα παιχνίδι που όσοι παρακολούθησαν δύσκολα θα ξεχάσουν, με τρομερό ρυθμό, εκατέρωθεν ευκαιρίες και έξι γκολ (τρία για κάθε ομάδα).

Το παιχνίδι άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους φιλοξενούμενους, καθώς άντεξαν στη πίεση των «πολιτών» στο πρώτο πεντάλεπτο και κατάφεραν σε κόντρσα έπειτα από κόρνερ να ανοίξουν το σκορ με τον Χεούνγκ-Μιν Σον (6′). Η χαρά δεν κράτησε όμως καθόλου. Από ωραίος ο Σον μετατράπηκε σε μοιραίος μέσα σε τρία λεπτά, με αυτογκόλ σε στημένη φάση της Σίτι (9′). Οι γηπεδούχοι δεν έμειναν εκεί, πίεσαν πάρα πολύ, έφτιαξαν φάσεις και παρότι σπατάλησαν δύο πολύ καλές στιγμές με Χάαλαντ στο 13ο λεπτό (πώς το έχασε αυτό;) και με Ντοκού στο 30′ (δοκάρι), στο 31ο λεπτό ο Φιλ Φόντεν υπέγραψε την ανατροπή μετά από τρομερή κυκλοφορία της μπάλας μέσα στη περιοχή της Τότεναμ.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα θα μπορούσε κάλλιστα να τελειώσει την δουλειά από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου αλλά η αποτελεσματικότητα στην τελική προσπάθεια δεν ήταν εκεί σήμερα. Ο Λο Σέλσο και η Τότεναμ δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη, ο Αργεντίνος σε ακόμη μία κόντρα στο 69ο λεπτό, έπιασε ένα τρομερό σουτ και νίκησε τον Έντερσον.

Στο 81′ ξύπνησαν εφιάλτες στο στρατόπεδο της Τότεναμ, για ακόμη μία εις βάρος της ανατροπή, όταν ο Τζακ Γκρίλις μετά από 26 ματς χωρίς γκολ, εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα του Χάαλαντ και έκανε το 3-2. Αλλά αυτή την φορά οι παίκτες του Ποστέκογλου είχαν εκείνοι την τελευταία λέξη: Ο Ντέγιαν Κουλουσέφσκι στο 90′ σηκώθηκε στο… θεό για να στείλει με απίστευτη κεφαλιά την μπάλα στην εστία του Έντερσον, έπειτα από την σέντρα του Τζόνσον.

Οι συνθέσεις:

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Ντίας, Γκβάρντιολ (87′ Άκε), Γουόκερ, Ακάνζι, Ρόντρι, Μπερνάρντο Σίλβα, Φόντεν (73′ Λιούις), Ντοκού (52′ Γκρίλις), Άλβαρεζ (87′ Κόβατσιτς), Χάαλαντ

Τότεναμ: Βικάριο, Έμερσον, Πόρο, Ντέιβις, Ουντότζι, Μπισούμα (87′ Ριτσάρλισον), Γκιλ (46′ Χόιμπιεργκ), Λο Σέλσο (79′ Σκιπ), Κουλουσέφσκι, Τζόνσον (95′ Ντόνλεϊ), Σον