Facebook Pixel Έγινε της... γκάφας - Η Λίβερπουλ "χάρισε" τη νίκη στην Άρσεναλ! (Hls)
| 2024-02-04 20:28:00

Έγινε της... γκάφας στο Λονδίνο και η Λίβερπουλ "χάρισε" τη νίκη στην Άρσεναλ - Χαμός στην κορυφή! (Hls)

Σε ένα τρελό ντέρμπι, η Άρσεναλ έκανε απλά... λιγότερες γκέλες από τη Λίβερπουλ και πήρε τεράστια νίκη με 3-1!

Τα τραγικά λάθη του Άλισον στο 67΄ και στο 90΄+2 έδωσαν την ευκαιρία στην Άρσεναλ να πάρει τεράστια νίκη επί της Λίβερπουλ με 3-1 στο ντέρμπι κορυφής της 23ης αγωνιστικής της Premier League, βάζοντας «φωτιά» στη μάχη του τίτλου.

Μετά από 7 νίκες στα 8 τελευταία ματς (είχε μόνο μία ισοπαλία με την Φούλαμ), η Λίβερπουλ γνώρισε την ήττα στο «Εμιρέιτς και, πλέον, η Άρσεναλ την πλησίασε στο -2, ενώ η Σίτι με δύο ματς λιγότερα (το πρώτο τη Δευτέρα 5/02 στην έδρα της Μπρέντφορντ) έχει την ευκαιρία να προσπεράσει και να βρεθεί αυτή στο «ρετιρέ», αρκεί να μην έχει απώλειες.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα προηγήθηκε στο 14΄ με τον Σάκα, αλλά οι «κόκκινοι» έφεραν το ματς στα ίσια στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με το αυτογκόλ του Γκάμπριελ. Στο δεύτερο μέρος κι ενώ η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ είχε τον έλεγχο του αγώνα, στο 67΄ από το τραγικό σφάλμα του Άλισον (βγήκε να διώξει τη μπάλα κι έπιασε αέρα) η Άρσεναλ βρήκε το γκολ της νίκης με τον Μαρτινέλι να πλασάρει σε άδεια εστία!

Από το 88΄ το έργο των φιλοξενούμενων για να «σώσουν την παρτίδα» έγινε ακόμη πιο δύσκολο, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Κονατέ. Τα πάντα τελείωσαν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Τροσάρ πέρασε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Άλισον, σφραγίζοντας το «τρίποντο» των «κανονιέρηδων».