Facebook Pixel Πανσερραϊκός vs ΑΕΛ: Ισοπαλία με σταθερό βαθμολογικό προβάδισμα
| 2023-05-03 18:05:00

Όρθιος στη Λάρισα και... αγκαλιά με την άνοδο ο Πανσερραϊκός - "Τρένο" ο Ολυμπιακός Β’ με Μπα (ΒΙΝΤΕΟ)

Η ομάδα των Σερρών άντεξε στη Λάρισα και πήρε την ισοπαλία (0-0), ενώ οι Πειραιώτες έδωσαν συνέχεια στο σερί νικών τους επικρατώντας 1-0 της Προοδευτικής. Δείτε όλα τα αποτελέσματα της Super League 2.

Ο Πανσερραϊκός έφυγε με «λευκή» ισοπαλία από το Αλκαζάρ, στο ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής της Super League 2, διατηρεί την απόσταση ασφαλείας από την ΑΕΛ στην κορυφή του Α΄ ομίλου και... μετράει αντίστροφα για την επιστροφή του στα «μεγάλα σαλόνια».

Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη παραμένει στο +11 από τους Θεσσαλούς, με επτά αγώνες να απομένουν, εκ των οποίων στον έναν έχει εξασφαλισμένους τους τρεις βαθμούς (σ.σ. την τελευταία αγωνιστική θα έπρεπε να παίξει με τον Απόλλωνα Λάρισας, που έχει αποσυρθεί από το πρωτάθλημα).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 23ης αγωνιστικής του Α΄ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

Αναγέννηση Καρδίτσας-Αλμωπός Αριδαίας   2-2

Απόλλων Πόντου-ΠΟΤ Ηρακλής              0-5

ΑΕΛ-Πανσερραϊκός                        0-0

ΠΑΟΚ Β΄-Νίκη Βόλου                      4/5

Βέροια-Παναθηναϊκός Β΄                  4/5

Διαγόρας-Θεσπρωτός                      4/5

Ηρακλής Λάρισας-Απόλλων Λάρισας         3-0 α.α.

15. Απόλλων Λάρισας    4 -22αγ.

* Αφαιρούνται τρεις (3) βαθμοί από την ΠΑΕ Απόλλων Λάρισας κατόπιν απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ.
* Αφαιρούνται επιπλέον τρεις (3) βαθμοί από την ΠΑΕ Απόλλων Λάρισας κατόπιν απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ.
* Μετά την αποχώρηση της ΠΑΕ Απόλλων Λάρισας από το πρωτάθλημα Betsson Super League 2 2022-2023 στις 15/03/2023 και σύμφωνα με τον ΚΑΠ, από την 15η αγωνιστική και έως τη λήξη της διοργάνωσης όλοι οι αγώνες της εν λόγω ΠΑΕ κατοχυρώνονται υπέρ της αντιπάλου ομάδας αυτής με σκορ 3-0.

Αν και βρέθηκε να χάνει από γκολ του Τοράλ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, η Athens Kallithea FC επικράτησε 3-1 της Παναχαϊκής στο γήπεδο «Γρηγόρης Λαμπράκης», για την 23η αγωνιστική της Super League 2, και παραμένει στο... κυνήγι της πρωτοπόρου Κηφισιάς στον Β΄ όμιλο. Δύο γκολ του Λουκίνα μέσα σε ένα πεντάλεπτο (51΄-55΄) και ένα του Ναμπί στις καθυστερήσεις, επέτρεψαν στην ομάδα της Καλλιθέας να επιστρέψει στις νίκες (μετά την ήττα με 5-4 από τον Ολυμπιακό Β΄ την προηγούμενη αγωνιστική) και να μειώσει προσωρινά σε δύο βαθμούς τη διαφορά που τη χωρίζει από την Κηφισιά, η οποία παίζει αύριο (4/5) με την ΑΕΚ Β΄.

Ο Ολυμπιακός Β΄, με γκολ του Μπα στο 71΄, νίκησε 1-0 στο Κερατσίνι την Προοδευτική και δυσκόλεψε πολύ την προσπάθεια των «βυσσινί» να παραμείνουν στην κατηγορία. Η ομάδα του Κορυδαλλού έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει το Αιγάλεω, το οποίο γνώρισε απροσδόκητη εντός έδρας ήττα (3-2) από τη σχεδόν καταδικασμένη Επισκοπή, δεχόμενο γκολ στις καθυστερήσεις από τον Κεφαλά. Η Καλαμάτα, τέλος, νίκησε 1-0 στην Ηλιούπολη την τοπική ομάδα (που έχασε πέναλτι στις καθυστερήσεις), με την οποία μέχρι σήμερα ισοβαθμούσε στην έκτη θέση της κατάταξης.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2:

Athens Kallithea FC-Παναχαϊκή    3-1

Προοδευτική-Ολυμπιακός Β΄        0-1

Ηλιούπολη-Καλαμάτα               0-1

Αιγάλεω-Επισκοπή                 2-3

ΠΑΟ Ρουφ-Χανιά                  16:00

Κηφισιά-ΑΕΚ Β΄                  04/05

ΟΦ Ιεράπετρας-Ηρόδοτος           3-0 α.α.

15. Ηρόδοτος           -11 -22αγ.

* Στην ΠΑΕ Ολυμπιακός Β΄ έχουν αφαιρεθεί πέντε (5) βαθμοί κατόπιν απόφασης του Μονομελούς Πειθαρχικού Οργάνου της SL2 (22/2/23) για τον αγώνα με την ΠΑΕ Athens Kallithea FC της 7ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος 2022-2023.

* Στην ΠΑΕ Ολυμπιακός Β΄ έχουν αφαιρεθεί επιπλέον πέντε (5) βαθμοί κατόπιν απόφασης του Μονομελούς Πειθαρχικού Οργάνου της SL2 (10/3/23) για τον αγώνα με την ΠΑΕ Κηφισιά ΑΕ της 10ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος 2022-2023.

* Αφαιρούνται δεκαπέντε (15) βαθμοί από την ΠΑΕ ΠΑΣΑ Ηρόδοτος κατόπιν απόφασης του Διαιτητικού Δικαστηρίου της ΕΠΟ.

*Η ΠΑΕ ΠΑΣΑ Ηρόδοτος αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα 2022-2023.