Facebook Pixel Ευρώπη: Συνεχίζει στα... ψηλά ο Παυλίδης! Μπροστά από Χάαλαντ, Λαουτάρο, Εμπαπέ σε σημαντική λίστα
| 2023-11-07 17:38:00

Η εντυπωσιακή εκτός έδρας νίκη της Μπάγερν επί της Ντόρτμουντ με 4-0 και το χατ-τρικ που σημείωσε ο Χάρι Κέϊν, έφεραν τον Αγγλο επιθετικό στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ, οι οποίοι αγωνίζονται στα γήπεδα της Ευρώπης

Ευρώπη: Η εντυπωσιακή εκτός έδρας νίκη της Μπάγερν επί της Ντόρτμουντ με 4-0 και το χατ-τρικ που σημείωσε ο Χάρι Κέϊν, έφεραν τον Αγγλο επιθετικό στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ, οι οποίοι αγωνίζονται στα γήπεδα της Ευρώπης. Ο έμπειρος επιθετικός, έφθασε τα 15 γκολ σε 10 αγώνες της Bundesliga και άφησε στην 2η θέση τον Σερού Γκιρασί της Στουτγκάρδης (14 γκολ σε 8 αγώνες), ο οποίος είναι τραυματίας και θα μείνει εκτός δράσης για αρκετές εβδομάδες.

Στην 3η θέση βρίσκεται ο Βαγγέλης Παυλίδης (14 γκολ σε 11 συμμετοχές), ο οποίος διάγει την καλύτερη χρονιά της καριέρας του, έχοντας σκοράρει πρώτες δέκα αγωνιστικές του ολλανδικού πρωταθλήματος. Ομως ο Ελληνας επιθετικός, δεν κατάφερε να επεκτείνει το εντυπωσιακό σερί του, καθώς δεν «βρήκε δίχτυα» στην εκτός έδρας ισοπαλία της Αλκμααρ (1-1) με την Εξέλσιορ.

Ο σχετικός πίνακας περιλαμβάνει τα πρωταθλήματα της Γερμανίας, της Αγγλίας, της Αυστρίας, του Βελγίου, της Σκωτίας, της Ισπανίας, της Γαλλίας, της Ελλάδας, της Ιταλίας, της Ολλανδίας, της Πορτογαλίας, της Ρωσίας, της Ελβετίας, της Τουρκίας και της Ουκρανίας.

1) Χάρι Κέϊν (30 ετών/Μπάγερν Μονάχου/Αγγλία)         15 γκολ σε 10 αγώνες (872 λεπτά)

2) Σερού Γκιρασί (27 ετών/Στουτγκάρδη/Γουινέα)        14 γκολ σε  8 αγώνες (644 λεπτά συμμετοχής)

3) Βαγγέλης Παυλίδης (24 ετών/Αλκμααρ/Ελλάδα)         14 γκολ σε 11 αγώνες (944 λεπτά)

4) Σαντιάγκο Χιμένεθ (22 ετών/Φέγενορντ/Μεξικό)       13 γκολ σε 11 αγώνες (890 λεπτά)

5) Λαουτάρο Μαρτίνες (26 ετών/Ίντερ/Αργεντινή)        12 γκολ σε 11 αγώνες (894 λεπτά)

6) Ερλινγκ Χάαλαντ (23 ετών/Μάντσεστερ Σίτι/Νορβηγία) 11 γκολ σε 11 αγώνες (935 λεπτά)

7) Ματέο Κασιέρα (26 ετών/Ζενίτ/Κολομβία)             11 γκολ σε 13 αγώνες (1.097 λεπτά)

8) Κιλιάν Μπαπέ (24 ετών/Παρί ΣΖ/Γαλλία)              10 γκολ σε 10 αγώνες (791 λεπτά)

9) Εντιν Τζέκο (37 ετών/Φενερμπαχτέ/Βοσνία)           10 γκολ σε 11 αγώνες (879 λεπτά)

10) Μάουρο Ικάρντι (30 ετών/Γαλατασαράϊ/Αργεντινή)    10 γκολ σε 11 αγώνες (924 λεπτά)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Η πρώτη... καμπάνα Μαρτίνεθ, τον βγάζει από 11αδα - Παίκτης που δεν έχουμε ξαναδεί, μπαίνει με Γουέστ Χαμ!