Facebook Pixel Ο τελικός πίνακας μεταλλίων στους Παραολυμπιακούς: Πόσα κατέκτησε η Ελλάδα (ΦΩΤΟ)
| 2021-09-05 12:18:00

Από τους Παραολυμπιακούς Αγώνες, που φιλοξενήθηκαν το 2004 στην Αθήνα, η Κίνα κυριαρχεί στην κατάκτηση μεταλλίων στην κορυφαία διοργάνωση του παγκόσμιου αθλητισμού.

Η... παράδοση διατηρήθηκε και στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, με τους Κινέζους και τις Κινέζες πρωταθλητές και πρωταθλήτριες, να κατακτούν 207 μετάλλια, εκ των οποίων 96 χρυσά, 60 αργυρά και 51 χάλκινα.

Ακολούθησαν η Μεγάλη Βρετανία και οι ΗΠΑ, με 124 και 104 μετάλλια, αντίστοιχα, ενώ η Ελλάδα βρίσκεται στην 51η θέση με 11 μετάλλια.

Ο τελικός πίνακας μεταλλίων της διοργάνωσης, που διεξήχθη στην ιαπωνική πρωτεύουσα, έχει ως εξής: