Facebook Pixel Πλήρωσε τα “σπασμένα”!
| 2014-11-30 20:12:00

Πλήρωσε τα “σπασμένα”!

Πίσω του άφησε την ήττα από τη Λαμποράλ Κούτσα ο Ολυμπιακός, ο οποίος ξέσπασε πάνω στον ΚΑΟΔ, καθώς επικράτησε με 82-64, “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη οι παίκτες του Σφαιρόπουλου κατέβασαν ταχύτητα.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Μάντζαρης που σημείωσε 17 πόντους με 4/6 τρίποντα, ενώ 12 πόντους πρόσθεσε ο Αγραβάνης με 12 πόντους και 4/4 βολές, 2/2 τρίποντα και 1/1 δίποντο. Στη 12άδα των Πειραιωτών βρέθηκε και ο Λοτζέσκι χωρίς να αγωνιστεί στο ματς.

Όντομ και Σλαφτσάκης ξεχώρισαν από την πλευρά των γηπεδούχων με 14 και 13 πόντους, αντίστοιχα.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν ιδιαίτερα επιθετικοί και κατάφεραν να εξασφαλίσουν διαφορά στο ματς από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Με τον Πέτγουεϊ να είναι ιδιαίτερα ορεξάτος και τον Μάντζαρη να βοηθάει στο σκοράρισμα, ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 11-23.

Με το πόδι στο… γκάζι συνέχισε η ομάδα του Σφαιρόπουλου, η οποία με πρωταγωνιστή τον Αγραβάνη ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά, φτάνοντας στο +21 (18-39), με τον νεαρό φόργουορντ να σημειώνει γρήγορα-γρήγορα 10 πόντους. Ο ΚΑΟΔ αδυνατούσε να βρει λύσεις για να σταματήσει τον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν κατέβασε ταχύτητα έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 25-48.

Με τρίποντα από Πέτγουεϊ και Μάντζαρη επέστρεψε ο Ολυμπιακός στο παρκέ, ωστόσο, κάπου εκεί ο ρυθμός των “ερυθρολεύκων” έπεσε και η τριάδα Σλαφτσάκη-Ζάρα-Όντομ ανέλαβε δράση για τον ΚΑΟΔ ο οποίος έκανε επιμέρους σκορ 15-3 και έριξε της διαφορά στους 15 πόντους (42-57).

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, ο ΚΑΟΔ μείωσε ακόμα και στους 12 (50-62), ωστόσο, κάπου εκεί ήρθε το ξέσπασμα του Ολυμπιακού με επιμέρους σκορ 8-3, με τρίποντα από Σλούκα – Σπανούλη και η διαφορά πήγε εκ νέου στους 17 (53-70), βάζοντας τέλος στην αντεπίθεση των γηπεδούχων και στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 25-48, 45-62, 64-82.

ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 13, Τρότερ 2, Τζόνσον , Γεωργάκης 2, Άτκινς 6 (1), Όντομ 14 (2), Σπυριδωνίδης , Μισέλ 12, Ζάρας 10, Λο 4, Χρυσικόπουλος 1, Κολοβής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 11 (3), Ντάνστον 9, Σπανούλης 8 (2 τρπ., 6 ασίστ), Σλούκας 8 (1), Λαφαγιέτ 8, Χάντερ 6, Αγραβάνης 12 (2), Μάντζαρης 17 (4), Καββαδάς 3, Ντάρντεν, Χριστοδούλου.

Πηγή: ebasket.gr