Facebook Pixel Μπαρτσελόνα - Βιλερμπάν: Εκπληκτικός Ντε Κολό και "τέζα" η Μπαρτσελόνα με σουτ 1'' πριν το τέλος! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2022-12-09 23:40:00

Η Βιλερμπάν πήρε απίστευτη νίκη μέσα στην Ισπανία, επικρατώντας της Μπαρτσελόνα με σκορ 75-74, χάρη σε νικητήριο καλάθι του Ντε Κολό 1 δευτερόλεπτο πριν τη λήξη του αγώνα.

Μπαρτσελόνα - Βιλερμπάν: «Στοπ» στο σερί νικών της Μπαρτσελόνα στην Ευρωλίγκα έβαλε η πιο απρόσμενη αντίπαλος! Η Βιλερμπάν πέρασε από το «Παλάου Μπλαουγκράνα» με σκορ 75-74, χάρη σε καλάθι του Ντε Κολό 1 δευτερόλεπτο πριν το τέλος του αγώνα. Με αυτόν τον τρόπο, οι Ισπανοί έπεσαν στο 8-4, ενώ η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ ανέβηκε στο 4-8.

Η Βιλερμπάν ξεκίνησε εξαιρετικά παρότι φιλοξενούμενη, πηγαίνοντας με πρωταγωνιστές Μάθιους και Φαλ από νωρίς στο +11 (8-19). Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε και βρήκε μια κάποια αντίδραση, τρέχοντας ένα 7-2 δια χειρός Λαπροβίτολα και Γιοκουμπάιτις, με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με σκορ 15-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήρθε η απάντηση των Ισπανών, που με εκπληκτικό Κάιλ Κούριτς πήγαν για πρώτη φορά στο +5 (32-27). Οι Γάλλοι απάντησαν και προηγήθηκαν εκ νέου με 32-33, όμως Λαπροβίτολα και Κούριτς ήταν σε εξαιρετική κατάσταση, γράφοντας το τελικό 46-40 του ημιχρόνου.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο πολύ δυνατά, έχοντας σε τρομερό διάστημα τον Νίκολα Μίροτιτς, που με δικό του σερί έστειλε τους μπλαουγκράνα στο +12 (52-40). Η Βιλερμπάν πάντως δεν «μάσησε», συνέχισε να παίζει με πλάνο και συγκέντρωση, μαζεύοντας σταδιακά τη διαφορά, με τον Τζάκσον-Καρτράιτ να φέρνει τους Γάλλους στο +4 (59-55). Τελικά, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 62-57.

Οι παίκτες του Τι Τζέι Πάρκερ συνέχισαν την εντυπωσιακή τους εμφάνιση, με τον Γιουσουφά Φαλ να ισοφαρίζει γρήγορα στην τέταρτη περίοδο σε 64-64 και λίγο μετά να βάζει μπροστά τους Γάλλους (64-66). Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, μίλησε η εμπειρία του Νάντο Ντε Κολό. Ο Γάλλος πέτυχε τρίποντο για το 69-71, έβαλε ξανά μπροστά τη Βιλερμπάν με 72-73, και στη συνέχεια σκόραρε νικητήριο σουτ για το τελικό 74-75.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 46-40, 62-57, 74-75

Πηγή: sport-fm.gr