Facebook Pixel Ερυθρός Αστέρας - Άλμπα Βερολίνου: Τρομερή Άλμπα - Διέλυσε τον Ερυθρό Αστέρα μέσα στο Βελιγράδι
| 2023-02-24 22:13:00

Τρομερή Άλμπα - Διέλυσε τον Ερυθρό Αστέρα μέσα στο Βελιγράδι

Η Άλμπα Βερολίνου ήταν εντυπωσιακή στο τέταρτο δεκάλεπτο και έφυγε με τη νίκη από την έδρα του Ερυθρού Αστέρα (87-72), ο οποίος αντιλαμβάνεται πλέον πως η πρόκριση στα playoffs είναι εξαιρετικά δύσκολη. Πέντε ήττες σε έξι αγώνες για τους ερυθρόλευκους.

Ερυθρός Αστέρας - Άλμπα Βερολίνου: Ο Ερυθρός Αστέρας κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά του αγώνα, αλλά η Άλμπα Βερολίνου είχε τις απαντήσεις και -με επιβλητική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος- πήρε τη νίκη στην Aleksandar Nikolic Hall (87-72), διατηρώντας τους παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς μακριά από την οκτάδα.

Ο Μάοντο Λο (24 πόντοι με 6/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 3/3 βολές) ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά στο δεύτερο μέρος στην επίθεση για τους νικητές, ενόσω οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έχαναν το ένα τρίποντο μετά από το άλλο (5/28 - 17.9%).

Ο αγώνας

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν καταιγιστικός στην πρώτη περίοδο, με το περιφερειακό σουτ να αποτελεί το μεγάλο όπλο στον δρόμο για το +10 (25-15). Ο Νεμάνια Νέντοβιτς με τον Λούκα Βιλντόσα έκαναν σπουδαία δουλειά από μακριά, ο Φιλίπ Πετρούσεβ τελείωνε τις φάσεις κοντά στο καλάθι και κάπως έτσι το προβάδισμα παρέμεινε σε σερβικά χέρια μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους (44-39), την ίδια ώρα που η Άλμπα Βερολίνου σούταρε εξαιρετικά στα δίποντα (14/18), αλλά ήταν απογοητευτική στα τρίποντα (2/8).

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η συνθήκη του αγώνα άλλαξε απότομα από την στιγμή που ο Μάοντο Λο εκτελούσε με επιτυχία. Οι φιλοξενούμενοι ανέκαμψαν και παρά τα άσχημα ποσοστά από τα 6μ75 (3/13), βρήκαν τον τρόπο να μαζέψουν τη διαφορά στον πόντο (61-60 στο 30'), μεταφέροντας την πίεση στην πλευρά των γηπεδούχων.

Η αυτοπεποίθηση των παικτών του Ίσραελ Γκονθάλεθ είχε εκτοξευτεί σε τέτοια επίπεδα, που έμοιαζαν σαν να πετούν βότσαλα στη θάλασσα. Την ίδια ώρα, εκείνοι του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ήταν επιπόλαιοι και άστοχοι, με αποτέλεσμα η Άλμπα Βερολίνου να κάνει πάρτι στην τέταρτη περίοδο και να φτάσει μέχρι το +14 (65-79) στα τρία λεπτά για το τέλος.

Όπως καταλαβαίνετε, με τον ρυθμό που είχαν οι δύο ομάδες, ήταν αδύνατο για τον Ερυθρό Αστέρα να ανακάμψει. Η Άλμπα Βερολίνου έπραξε τα δέοντα, διατήρησε τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας και πήρε τη μεγάλη νίκη στο Βελιγράδι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρότσα - Φούφης - Λαουρινιαβίτσιους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-15, 44-39, 61-60, 72-87.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 10 (1/6 τρίποντα, 5 λάθη), Λαζάρεβιτς 4, Μίτροβιτς 8 (4/5 δίποντα), Λάζιτς, Μάρτιν, Ντόμπριτς 7 (1/7 τρίποντα), Ιβάνοβιτς 9 (1), Νέντοβιτς 11 (3/6 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ), Μάρκοβιτς 2, Κούζμιτς 2, Πετρούσεβ 14 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές), Μπεντίλ 5.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 24 (6/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Πρόσιντα 11 (5 ριμπάουντ), Σμιθ 8 (0/6 τρίποντα), Βέτζελ 9 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Μάτισεκ 3 (1), Ολίντι 13 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Κουμάντζι, Τίμαν 9 (5 ριμπάουντ), Σίκμα 2 (6 ασίστ), Λάμερς 8, Μπλατ.

Πηγή: sport24.gr