Facebook Pixel NBA: Γιόκιτς Vs Μπάτλερ: Ξεκινούν οι οι τελικοί του NBA - Νάγκετς και Χιτ για το "χρυσό" δαχτυλίδι! (ΒΙΝΤΕΟ)
NBA
| 2023-06-01 11:24:00

Γιόκιτς Vs Μπάτλερ: Ξεκινούν οι οι τελικοί του NBA - Νάγκετς και Χιτ για το χρυσό δαχτυλίδι! (ΒΙΝΤΕΟ)

Η ώρα των Τελικών του ΝΒΑ έφτασε. Η 76η σεζόν του NBA περιλαμβάνει μια ενδιαφέρουσα αναμέτρηση ανάμεσα στους Ντένβερ Νάγκετς και τους Μαϊάμι Χιτ.

Από τη μια πλευρά οι Νάγκετς, που τελείωσαν την κανονική περίοδο με το καλύτερο ρεκόρ στη Δύση και έπαιξαν το καλύτερο μπάσκετ στην περιφέρεια μετά τον Δεκέμβρη. Από την άλλη οι Χιτ, που τερμάτισαν στην έβδομη θέση της Ανατολής, ενώ ηττήθηκαν τον πρώτο τους αγώνα για τα play-in από την Ατλάντα και ακολούθως έχαναν από τους Μπουλς στο 4ο δωδεκάλεπτο του δεύτερου αγώνα τους στο τουρνουά, μεταμορφώθηκαν σε ένα σύνολο που διέλυσε όποιον αντίπαλο βρέθηκε στο διάβα του.

Οι Νάγκετς, με επικεφαλής τον MVP των τελικών της Δυτικής Περιφέρειας, Νίκολα Γιόκιτς, βρίσκονται στους τελικούς για πρώτη φορά στην ιστορία τους ενώ οι Χιτ και ο MVP των τελικών της Ανατολής Τζίμι Μπάτλερ βρίσκονται στους τελικούς για δεύτερη φορά τα τελευταία 4 χρόνια καθώς το 2020 έχασαν με 4-2 από τους Λέικερς των Λεμπρόν Τζέιμς και Άντονι Ντέιβις στη «φούσκα» του Ορλάντο.

Οι πρωταθλητές της Δυτικής περιφέρειας στηρίζονται στον Νίκολα Γιόκιτς που κάνει ιστορικές εμφανίσεις στα φετινά playoffs. Ο «Τζόκερ» έχει φέτος μέσο όρο 29,9 πόντους, 13,3 ριμπάουντ και 10,3 ασίστ σε 38,9 λεπτά στα 15 ματς των «σβόλων» μέχρι στιγμής. Άξιος συμπαραστάτης του Σέρβου ο Τζαμάλ Μάρεϊ, που επέστρεψε στα πρώτα του playoffs μετά τη «φούσκα» Ορλάντο καθώς είχε τραυματιστεί. Ο Μάρεϊ έχει 27,7 πόντους, 5,5 ριμπάουντ και 6,1 ασίστ σε 39,1 λεπτά συμμετοχής ενώ σουτάρει με 48% εντός πεδιάς, με 39,8% από το τρίποντο και με 92,5% από τις βολές στα 15 ματς των playoffs.

Σε ό,τι αφορά στους πρωταθλητές της Ανατολής, ο Τζίμι Μπάτλερ έχει κουβαλήσει την ομάδα του όπως κανείς άλλος. Ο Μπάτλερ έχει 28,5 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5,7 ασίστ και 2,1 κλεψίματα σε 39,3 λεπτά συμμετοχής στους 17 αγώνες των Χιτ στα playoffs. Σταθερή αξία ο Μπαμ Αντεμπάγιο με 16,8 πόντους και 9,2 ριμπάουντ σε 35,6 λεπτά και 18 αγώνες ενώ η έκπληξη των φετινών playoffs ακούει στο όνομα του Κέιλεμπ Μάρτιν, που αν και undrafted έχει κάνει μεγάλα ματς και έχει 14,1 πόντους και 5,7 ριμπάουντ σε 30,7 λεπτά συμμετοχής σουτάρωντας με 43,8% από το τρίποντα στα 18 ματς που έχει αγωνιστεί.

Τα γραφεία στοιχημάτων δίνουν φαβορί τους Νάγκετς αλλά με την πορεία που έχουν κάνει φέτος οι Χιτ κανείς δεν μπορεί να τους υποτιμήσει. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αναμένονται μεγάλα ματς για τους φιλάθλους του κορυφαίου πρωταθλήματος στον κόσμο.