Facebook Pixel «Ζόρια» για τον ΟΦΗ που «χ»άνεται!
| 2014-12-17 20:08:00

«Ζόρια» για τον ΟΦΗ που «χ»άνεται!

Άλλο ένα... στραβό αποτέλεσμα για την ομάδα της Κρήτης, η οποία έμεινε στο 1-1 με την Καλλονή στο «Γεντί Κουλέ» και παρέμεινε στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας...

Η Καλλονή προηγήθηκε με πέναλτι του Χουάνμα στο 70', ο ΟΦΗ ισοφάρισε στο 73', όμως από το 82' και μετά έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Τριποτσέρη. Με την ισοπαλία αυτή η ομάδα της Μυτιλήνης έφτασε τους 21 βαθμούς, ενώ οι Κρητικοί έμειναν χαμηλά με 14.

Το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο και οι καλές φάσεις ήταν ελάχιστες. Η Καλλονή είχε δώσει μεγάλη προσοχή στην άμυνά της, ενώ ο ΟΦΗ πίεζε για να πετύχει το γκολ που θα τον... ανέβαζε ψυχολογικά. Οι Κρητικοί στο 14' έχασαν μία μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Χογκ νίκησε σε τετ α τετ τον Πετρόπουλο και στην συνέχεια της φάσης μπλόκαρε το σουτ του Μερεμπασβίλι, ενώ στο 29' η μπάλα πέρασε άουτ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του ίδιου παίκτη. Το ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ και χωρίς κάτι άλλο σημαντικό.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Στο 70' όμως, ο Χουάνμα μπήκε στην περιοχή, γύρισε την μπάλα και ο Τριποτσέρης υπέπεσε σε πέναλτι, αφού την σταμάτησε με το χέρι. Ο Χουάβμα ανέλαβε την εκτέλεση, σημάδεψε σωστά και έκανε το 0-1. Το γκολ αυτό πάντως δεν πτόησε τον ΟΦΗ, ο Γκατούζο έδωσε άμεσα εντολή για... φουλ επίθεση και δικαιώθηκε. Στο 73' μετά από φάση διαρκείας ο Μακρής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης η ομάδα της Κρήτης έπαιξε επιθετικά, ενώ οι φιλοξενούμενοι έδωσαν βάση στην άμυνά τους. Στο 82' όμως ο Τριποτσέρης είδε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, αποβλήθηκε και έκανε πιο δύσκολα τα πράγματα για την ομάδα του. Παρόλα αυτά ο ΟΦΗ συνέχισε να πιέζει αφού ήθελε μόνο νίκη και στο 86' έχασε μία ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία, όταν ο Αντελέγιε κατάφερε να αστοχήσει σε κενή εστία από το μισό μέτρο. Τελικά το 1-1 έμεινε μέχρι το φινάλε του ματς...

ΟΦΗ (Τζενάρο Γκατούζο): Λόρια, Τριποτσέρης, Αντελέγιε, Μπανούσης (72’ Ροβίθης), Μονιάκης (54’ Φερνάντεθ), Πετρόπουλος, Λαμπρόπουλος, Μερεμπασβίλι, Στάθης, Μακρής, Μιλιάζες

Στον πάγκο: Αγριμάκης, Δαμιανάκης, Μεϊτέ, Μπολάκης, Μαραθιανός

Καλλονή (Γιάννης Ματζουράκης): Χογκ, Αναστασιάδης, Βαλιός (63’ Μπαρέρα), Αντέτζο, Γιορένε, Κεϊτά, Καλτσάς, Τσαμπούρης (66’ Πιπίνης), Στεβάνοβιτς, Καμαρά (46’ Ναβάρο), Χουάνμα

Στον πάγκο: Αλέξιτς, Λεοζίνιο, Μανούσος, Μίνγκας, Μίνγκας

Διαιτητής: Ιωάννης Δελφάκης