Facebook Pixel ΑΕΚ Β’: Ήττα στην πρεμιέρα της Super League 2! Μήνυμα από Απόλλωνα μέσα στη Ριζούπολη
| 2022-11-05 16:04:00

Ήττα για την ΑΕΚ Β’ στην πρεμιέρα της Super League 2! Μήνυμα από Απόλλωνα μέσα στη Ριζούπολη

Η Ένωση ηττήθηκε 1-0 από την «Ελαφρά Ταξιαρχία», η οποία φιλοδοξεί να πρωταγωνιστήσει φέτος στην κατηγορία.

Την ήττα με σκορ 1-0 γνώρισε η ΑΕΚ Β από τον Απόλλωνα Σμύρνης, στη Ριζούπολη, στην πρεμιέρα της για το πρωτάθλημα της Super League 2 2022-23.

Απέναντι σε μια ομάδα που φιλοδοξεί να πρωταγωνιστήσει φέτος στην κατηγορία, το συγκρότημα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου στάθηκε καλά στο γήπεδο, είχε θετική απόδοση στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ενώ δημιούργησε και ευκαιρίες για να προηγηθεί.

Ωστόσο, τελικά όλα κρίθηκαν τρία λεπτά πριν από την εκπνοή, όταν οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν με μια κεφαλιά του Λουίζ Ντομίνγκες, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Απόλλων Σμύρνης: Κότσαρης, Λούι (63’ Ερέρα), Οντόνε, Τσελεπίδης, Ντομίνγκες, Πατάπης (84’ Μωραϊτης), Κοροβέσης (52’ Εσπάνια), Παπαγεωργίου, Σίγκνεβιτς, Χαλίμι, Κρητικός (63’ Λούσινγκερ).

ΑΕΚ Β: Χατζηεμμανουήλ, Ραντόνια, Κάτσικας, Τρούτμπουλος, Παρράς (76’ Σταμούλης), Ρουκουνάκης, Μουστακόπουλος (84’ Πάπα), Σπυριδάκης (76’ Γκολφίνος), Γερολέμου, Γκαρσία (46’ Σκόνδρας), Χριστόπουλος Ε..

Αναλυτικά η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Έναρξη πρώτου ημιχρόνου

12' Ο Γερολέμου εκτέλεσε με πάσα ένα κόρνερ, ο Μουστακόπουλος έκανε τη σέντρα, ο Γκαρσία πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το τέρμα του Κότσαρη.

17' Ο Χριστόπουλος έκανε ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή, ο Κότσαρης απέκρουσε σε κόρνερ.

18' Ο Γερολέμου εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα έφτασα στον Γκαρσία, που στόπαρε μέσα στην περιοχή, έκανε και το γυριστό σουτ, αλλά την έστειλε να περάσει άουτ!

23' Ο Παπαγεωργίου δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, ο Χατζηεμμανουήλ μπλόκαρε.

36' Ο Σίγκνεβιτς σκόραρε με κεφαλιά, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ στον Χατζηεμμανουήλ.

39' Ο Χαλίμι έκανε πλασέ από καλή θέση, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

45' Ο Ρουκουνάκης έκανε ένα δυνατό μακρινό σουτ, ο Κότσαρης μπλόκαρε.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου μέρους.

49’ Ο Σκόνδρας δοκίμασε ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.

51’ Ο Κρητικός έκανε ένα σουτ από αριστερά μέσα από την περιοχή, όμως ο Χατζηεμμανουήλ απέκρουσε στη γωνία του.

56’ Ο Μουστακόπουλος εκτέλεσε φάουλ, ο Χριστόπουλος έκανε μια κεφαλιά προς τα πίσω, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το τέρμα του Κότσαρη.

75’ Ο Ερέρα έκανε ένα πολύ δυνατό σουτ από τα όρια της περιοχής, όμως ο Χατζηεμμανουήλ του είπε «όχι» με μια εντυπωσιακή επέμβαση!

85’ Ο Χριστόπουλος έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή, ο Κότσαρης μπλόκαρε.

87’ Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντομίνγκες πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

90+3’ Ο Ρουκουνάκης εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ από τον άξονα, η μπάλα πέρασε λίγο άοθυτ!