Κανείς δεν έμεινε ευχαριστημένος σήμερα στο «Ελαν Ρόουντ», στο πρώτο ματς της 36ης αγωνιστικής της Premier League, καθώς Λιντς και Νιούκαστλ αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2.

Οι γηπεδούχοι είναι απογοητευμένοι, καθώς ήθελαν μόνο τη νίκη για να πάρουν μια ανάσα στη δύσκολη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία, ενώ και η ομάδα του Εντι Χάου ήθελε τους τρεις βαθμούς για να παραμείνει δυνατά στη διεκδίκηση μιας θέσης στο Champions League της επόμενης αγωνιστικής περιόδου.

Η Λιντς ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με τον Εϊλινγκ μόλις στο 7ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 28' όταν ο Μπάμφορντ αστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

Τρία λεπτά αργότερα, όμως, η Νιούκαστλ κέρδισε την εσχάτη των ποινών και ο Κάλουμ Γουίλσον δεν αστόχησε. Το ίδιο έκανε και στο 69' όταν ο Φίρπο βρήκε την μπάλα με το χέρι και ο φορ της ομάδας της βόρειας Αγγλίας έκανε το 2-1.

Η Λιντς με την πλάτη στον τοίχο κατάφερε να αντιδράσει και στο 79ο λεπτό ο Κρίστενσεν «έγραψε» το 2-2. Να σημειωθεί πως στο 90' ο Φίρπο, αρνητικός πρωταγωνιστής των γηπεδούχων, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα, το υπόλοιπο πρόγραμμα της 36ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Λιντς-Νιούκαστλ            2-2

(7' Εϊλινγκ, 79' Κρίστενσεν-31' πεν., 69' πεν. Γουίλσον)