Την πρώτη αγωνιστική ο Απόλλωνας Πατρών έχασε 67-65 από τον Ίκαρο Καλλιθέας στη Γλυφάδα σε ένα ματς που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ. Τη δεύτερη η ομάδα του Νίκου Βετούλα γνώρισε την ήττα με 92-89 από τον ΚΑΟΔ στην έδρα της μετά απο δύο παρατάσεις. Και την τρίτη αγωνιστική ο Απόλλωνας Πατρών δεν τα κατάφερε στο Περιστέρι (76-74) ενώ βρέθηκε στο +8 στο 38'. Η τύχη λοιπόν φαίνεται πως κάτι χρωστούσε στους Πατρινούς. Η Καβάλα λίγο έλειψε να... κλέψει το ματς στην Πάτρα, αλλά το τρίποντο του κορυφαίου των φιλοξενούμενων, Γιάννη Γκαγκαλούδη βρήκε σίδερο με τον Απόλλωνα να φτάνει στη νίκη με 80-79.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ήξερα πως αν δεν τα κατάφερνε και απόψε, τότε πολύ δύσκολα η νέα σεζόν θα τον έβρισκε στην Α1. Λειτούργησε λοιπόν το ένστικτο της αυτοσυντήρησης για τους Πατρινούς που πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και ταυτόχρονα άφησαν την Καβάλα στο 0-4.

ΜVP: Ο Κίτον Γκραντ. Ο Αμερικανός γκαρντ του Απόλλωνα τελείωσε το ματς με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα και ήταν ουσιαστικά ο άνθρωπος που οδήγησε την παρέα του στην πρώτη της φετινή νίκη.

ΑΦΑΝΤΟΣ:Ο Νεμάνια Μίτροβιτς ήταν ο χειρότερος του παρκέ. Ο 22χρονος γκαρντ της Καβάλας δεν έκανε τίποτα σωστά στα 11 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ με αποτέλεσμα να πάρει το... βραβείο του χειρότερου της αναμέτρησης.

ΚΕΥ POINT: Ο Απόλλωνας Πατρών προηγήθηκε με 41-30 στο ημίχρονο και όλα έδειχναν πως θα έφτανε σε μια εύκολη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, με επιμέρους 23-5 σε 6' λεπτά στην τρίτη περίοδο κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 53-46.

ΑΞΙΑ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟΥ: Για ακόμη ένα παιχνίδι, παρά το κακό ξεκίνημα του Απόλλωνα Πατρών στο πρωτάθλημα, το κλειστό της Περιβόλας είχε αρκετό κόσμο. Οι φίλοι της ομάδας του Νίκου Βετούλα στήριξαν τον Απόλλωνα με μια άκρως μπασκετική ατμόσφαιρα και βοήθησαν τους παίκτες της ομάδας τους να φτάσουν στην πρώτη τους νίκη.

Δεκάλεπτα: 13-11, 41-30, 63-62,80-79

Aπόλλωνας Πατρών (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 13 (1), Αργυρόπουλος 10 (1), Καπερώνης, Γκραντ 14 (2τριπ, 6ριμπ), Λιανός 5 (1), Πέτροβιτς 11 (1), Κρόλο 2, Λυμπέρης, Κλάιμπερ 14 (4), Ζαφείρης, Μολφέτας, Τέρνερ 11 (7ριμπ).
Καβάλα (Χουγκάζ): Πάνος 6, Καλαμπάκας, Μανωλόπουλος 4, Στεφανίδης 7 (1), Γκράντι 14 (2τριπ, 6ασ, 4κλεψ), Βελισσαρίου, Μίτροβιτς, Γκαγκαλούδης 25 (3τριπ, 5κλεψ), Κρστέφσκι 2, Κόλεμαν 21 (8ριμπ).

Πηγή: Gazzeta.gr