Μετά από ένα πρώτο ισορροποιημένο πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, η Ζαλγκίρις έγινε το αφεντικό του παιχνιδιού φτάνοντας στο ροζ φύλλο αγώνα. Κορυφαίος του παρκέ ο Μπρόκ Μότουμ με 24 πόντους, ενώ ο 16 πρόσθεσε ο Λέο Βέστερμαν.

Από τους Τούρκους 15 πόντους είχε ο αρχηγός Σινάν Γκιούλερ, ενώ ο Μπλέικ Σλίμπ σημείωσε 12.

Μετά από ένα νωθρό πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 20-20. Η δεύτερη περίοδος άνηκε στην λιθουανική ομάδα. Με ένα επιμέρους 29-17 η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 49-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η “τσιμ μπόμ” δεν έβγαλε αντίδραση και οι γηπεδούχοι με ένα σερί 10-4 από τους Μότουμ και Βέστερμαν έφτασαν την διαφορά στους 59-41 στο 22. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν κυρίαρχοι στην αναμέτρηση και στην συνέχεια, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 20 πόντους (67-47) στο 27, ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους πρωταθλητές Λιθουανίας να προηγούνται με 69-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι με ένα εντυπωσιακό 16-6 μείωσαν στους 8 (75-67) στο 25′. Η επιστροφή της τουρκικής ομάδας στην αναμέτρηση θορύβησε την Ζαλγκίρις, η οποία βελτιώνοντας την άμυνα και την επίθεση της έφτασε στο 84-71 54″ πριν την λήξη του παιχνιδιού, κλειδώνοντας την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-20 , 49-37, 69-51, 87-75

Πηγή: ebasket.gr