Facebook Pixel Έπιασε Παναθηναϊκό η Μπασκόνια, νίκησε την ΤΣΣΚΑ!
| 2017-03-18 00:59:00

Έπιασε Παναθηναϊκό η Μπασκόνια, νίκησε την ΤΣΣΚΑ!

Η Μπασκόνια σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι νίκησε την ΤΣΣΚΑ στη Βιτόρια (79-78) και παραμένει ισόβαθμη με Παναθηναϊκό και Ερυθρό Αστέρα στην πέμπτη θέση!

H oμάδα του Σίτο Αλόνσο χάρη σε ένα καλάθι του Λάρκιν, 31'' πριν το τέλος και το λάθος του Τεόντοσιτς, υπέταξε την ΤΣΣΚΑ και παραμένει ισόβαθμη με τους «πράσινους» στο 15-11, τους οποίους μάλιστα υποδέχεται την επόμενη Πέμπτη (23/3) στη Βιτόρια!

Οι Μοσχοβίτες με την 7η ήττα τους (19-7) έχασαν την ευκαιρία να μείνουν μόνοι πρώτοι και παραμένουν ισόβαθμοι με τη Ρεάλ, υστερώντας στην ισοβαθμία.

Η αναμέτρηση κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Λάρκιν να απαντά στο κρεσέντο του Τεόντοσιτς και να δίνει εν τέλει τη νίκη στους Βάσκους, καθώς ο Ντε Κολό αστόχησε από τα 6,75μ. και ο Τεόντοσιτς που πήρε την μπάλα μετά το επιθετικό ριμπάουντ υπέπεσε σε λάθος.

Οι γηπεδούχοι φρόντισαν να μπουν δυνατά στο παιχνίδι για να αποκτήσουν στο 10' προβάδισμα με 18-14 χάρη σε Τίλι και Ντιόπ.

Η ΤΣΣΚΑ απάντησε με σερί 0-8 στα πρώτα 2,5 λεπτά της δεύτερης περιόδου (18-22) και με τον Ντε Κολό έφτασε στο +5 (28-33, 17'), ωστόσο Χάνγκα και Βόιγκτμαν έδωσαν ισχνό προβάδισμα στην Μπασκόνια στην ανάπαυλα (34-33).

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι παγίωσαν το προβάδισμα και μετά το 34-35 το είχαν συνεχώς, φτάνοντας στο +7 (47-40, 24'), διαφορά με την οποία μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο χάρη στον Σενγκέλια (61-54).

Ομως οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν κατέθεσαν τα όπλα και έφτασαν σε απόσταση αναπνοής με τον Χριάπα (67-66, 35:30''), αλλά Χάνγκα και Λάρκιν αποκατέστησαν το +5 για την Μπασκόνια (71-66, 37').

Ο Τεόντοσιτς «μίλησε» με δύο σερί τρίποντα (77-76, 39') και κατόπιν με τρομερή ασίστ έδωσε τη δυνατότητα στον Ογκουστιν για το 77-78 (39:20'')! Ο Λάρκιν έκανε το 79-78 (-31'') και η ΤΣΣΚΑ έχασε διπλή ευκαιρία για τη νίκη, αφού ο Ντε Κολό αστόχησε για τρεις και ο Τεόντοσιτς μετά το επιθετικό ριμπάουντ μπερδεύτηκε, με τους Βάσκους να κλέβουν και να σφραγίζουν μια σπουδαία νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 34-33, 61-54, 79-78

Πηγή: sdna.gr