Facebook Pixel Sportdog.gr | Στο δεύτερο έγινε... ΤΣΣΚΑ και νίκησε την Μπαρτσελόνα!
| 2017-12-01 21:09:00

Στο δεύτερο έγινε... ΤΣΣΚΑ και νίκησε την Μπαρτσελόνα!

Την όγδοη της νίκη πανηγύρισε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Μπαρτσελόνα με 92-78 για τη δέκατη αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι δύο ομάδες ήταν σ΄όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ήταν κοντά στο σκορ, αλλά τελικά η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε τη νίκη.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι. Στην πρώτη περίοδο υπήρξε η απόλυτη ισορροπία, καθώς το δεκάλεπτο έληξε 24-24. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ανέβασε στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων (44-39).

Η “ρωσική αρκούδα” ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο και στο τέλος του τρίτης περιόδου η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν μπροστά με οχτώ πόντους (66-58). H Μπαρτσελόνα έκανε την αντεπίθεση της και ισοφάρισε σε 75-75, αλλά η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να πάρει τη νίκη με 92-78

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 44-39, 66-58, 92-78

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 18 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα), Φριτζόν, Αντόνοφ 10, Ροντρίγκεθ 6 (2), Κλάιμπερν 22 (4/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5/7 βολές), Χίγκινς 20 (3/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κουλάγκιν, Χριάπα, Κουρμπάνοφ 4, Χάινς 6 (6/6 βολές), Χάντερ 6.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Αλόνσο): Σεραφέν 11 (6 ριμπάουντ), Ρίμπας, Πρέσι 8 (2), Χάνγκα 10 (2), Ερτέλ 11, Οριόλα 6, Σάντερς 9, Κόπονεν 10 (2), Κλαβέρ, Τόμιτς 6, Μόρμαν 7 (1).

Πηγή: ebasket.gr