Facebook Pixel "Νόλε" είναι αυτός!
| 2013-07-05 20:51:00

"Νόλε" είναι αυτός!

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς χρειάστηκε 4 ώρες και 43 λεπτά(!) για να καταβάλει την αντίσταση του Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο, πριν τελικά πανηγυρίσει την πρόκριση στον τελικό του Wimbledon με 3-2 σετ(7-5, 4-6, 7-6, 6-7, 6-3).

Στον μεγαλύτερο σε διάρκεια ημιτελικό του βρετανικού Grand Slam (ο τελευταίος «μεγάλος» αγώνας ήταν το 1989, τέσσερις ώρες και ένα λεπτό μεταξύ Μπέκερ και Λεντλ), ο Νόλε χρειάστηκε να πιέσει πολύ στο σερβίς και να κερδίσει αρκετούς άσους, αλλά και να κάνει πολλά... σπαγκάτο για να βγάλει τις απίθανες φάσεις του Αργεντίνου, που έπαιζε με πρόβλημα στο γόνατο, ενώ σε κάθε πόντο έδειχνε κατάκοπος!

Αυτή ήταν η 9η νίκη του Τζόκοβιτς απέναντι στον Ντελ Πότρο και τώρα ο Σέρβος, Νο 1 του κόσμου, περιμένει αντίπαλο στον Κυριακάτικο τελικό, ο οποίος θα προκύψει από τον αποψινό δεύτερο ημιτελικό μεταξύ του Άντι Μάρεϊ και του Γέρζι Γιάνοβιτς.

Πηγή: sentragoal.gr