Facebook Pixel Καλά τα... κατάφεραν!
| 2012-05-20 21:53:00

Καλά τα... κατάφεραν!

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 1-0 από τον Ατρόμητο και από πρώτος τερμάτισε τελευταίος στα πλέι οφ που σημαίνει ότι θα ξεκινήσει τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις στα μέσα Ιουλίου. Με την τύχη τους τα βάζουν οι “ασπρόμαυροι” οι οποίοι είχαν τρία δοκάρια στο δεύτερο ημίχρονο.

Την τελευταία θέση των πλέι οφ κατέλαβε ο ΠΑΟΚ μετά την ήττα του 1-0 από τον Ατρόμητο στην Τούμπα με το γκολ του Φυτανίδη. Οι γηπεδούχοι όμως ήταν άτυχοι αφού είχαν τρία δοκάρια στην επανάληψη (50', 70', 72'). Ο “Δικέφαλος” του Βορρά θα ξεκινήσει τις υποχρεώσεις του στο Europa League στις 19 Ιουλίου.

Από την αρχή του ματς ο Ατρόμητος φαινόταν πιο ορεξάτος από τον ΠΑΟΚ, καθώς μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κυνήγησε το γκολ. Η αρχή έγινε με το σουτ του Αναστασάκου στο 3', στο 8' η κεφαλιά του Σφακιανάκη πήγε πάνω στο Κρέσιτς, όχι όμως και η κεφαλιά του Φυτανίδη στο 12', με τον αμυντικό των Περιστεριωτών να ανοίγει το σκορ. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να ξυπνούν μετά το 0-1 και βγήκαν μπροστά για να φέρουν το ματς στα ίσια. Οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν τον Ιτάνζ σε μεγάλη μέρα και όποτε απείλησε ο ΠΑΟΚ δήλωνε πάντα παρών! Το ίδιο και ο Γιαννούλης που έσωσε τον Ατρόμητο πάνω στην τελική γραμμή, στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ύστερα από γύρισμα του Γιάννου.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ έκλεισε τον Ατρόμητο και πίεσε για την ισοφάριση! Ωστόσο ήταν πολύ άτυχος αφού είχε τρία δοκάρια (50', 70', 72'), εκ των οποίων τα δύο πρώτα προήλθαν από σουτ του Αθανασιάδη. Ο ΠΑΟΚ πίεσε και στα τελευταία λεπτά, αλλά δεν κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια και να διατηρήσει την3η θέση. Έτσι παρέμεινε το 0-1 υπέρ του Ατρόμητου και ο ΠΑΟΚ κατέλαβε την τελευταία θέση των πλέι οφ.

ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ

90' Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις.

84' Το σουτ του Αθανασιάδη δεν είναι καλό και ενώ βρίσκει και πάνω στον Οικονόμου.

76' Τρίτο δοκάρι για τον ΠΑΟΚ: Ύστερα από συρτό σουτ του Σταφυλίδη η μπάλα χτύπησε στη ρίζα του αριστερού δοκαριού του Ιτάνζ.

72' ΔΟκάρι για τον ΠΑΟΚ ύστερα από σουτ του Αθανασιάδη! Δεύτερο δοκάρι για τον επιθετικό του Δικεφάλου.

70' Δεύτερη αλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Έξω ο Σαλπιγγίδης, στη θέση του ο Γεωργιάδης.

68' Tρίτη αλλαγή για τον Ατρόμητο: Ο Μήτρογλου παίρνει την θέση του Σφακιανάκη.

60' -Δεύτερη αλλαγή για τον Ατρόμητο: Μέσα ο Αθανασίου, έξω ο Δημούτσος.

57' -Πρώτη αλλαγή για τον Ατρόμητο: Ο Ιγκλέσιας αντί του Επστάιν.

50' Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ: Ύστερα από σουτ του Αθανασιάδη η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

48' Ο Νιμανί θα κάνει το σουτ, η μπάλα θα βρει σε αντίπαλα σώματα και εν τέλει ο Ιτάνζ θα την μπλοκάρει.

47' Κεφαλιά του Μαλεζά άουτ.

46' Έναρξη δευτέρου μέρους.

-Aλλαγή για τον ΠΑΟΚ: Μέσα ο Παπάζογλου, έξω ο Γιάννου.

45' Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

40' Πολύ καλό σουτ του Καραμάνου από μακριά με τον Κρέσιτς να βγάζει πολύ ωραία και δύσκολα την μπάλα σε κόρνερ.

26' Ο Νιμανί θα πιάσει ένα καλό σουτ που θα βρει κόντρα και θα αναγκάσει τον Ιτάνζ να βγάλει δύσκολα την μπάλα σε κόρνερ.

24' Ο Λίνο θα σουτάρει από τα πλάγια με την μπάλα να περνάει έξω.

18' Ο Νιμανί θα κάνει ένα σουτ που θα βρει κόντρα και θα καταλήξει στα χέρια του Ιτάνζ.

17' Το σουτ του Σταφυλίδη είναι αρκετά δυνατό και θα περάσει άουτ.

12' Γκολ για τον Ατρόμητο: Μετά από εκτέλεση φάουλ του Επστάιν, ο Φυτανίδης πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους και με κεφαλιά έγραψε το 0-1.

8' Κεφαλιά του Σφακιανάκη μετά από φάουλ του Επστάιν πάνω στον Κρέσιτς.

3' Σουτ του Αναστασάκου ενώ από καλή θέση η μπάλα αρκετά άουτ. Λανθασμένη έξοδος του Κρέσιτς σε αυτή τη φάση.

1' Έναρξη αγώνα.

ΠΑΟΚ (Μπόλονι): Κρέσιτς, Σταφυλίδης, Σαλπιγγίδης, Μαλεζάς, Λίνο, Λαζάρ, Αθανασιάδης, Έττο, Νιμανί, Κατσικάς, Γιάννου.

Ατρόμητος (Δώνης): Ιτάνζ, Οικονόμου, Φυτανίδης, Επστάιν, Νάστος, Αναστασάκος, Μπάλλας, Γιαννούλης, Σφακιανάκης, Καραμάνος, Δημούτσος