Η Τσέλσι, έφτασε κοντά στο γκολ πρώτα με ένα μακρινό σουτ του Όσκαρ στο 38’ από περίπου 30 μέτρα, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Ραμίρεζ είχε δοκάρι σε σουτ που κόντραρε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι ήταν πολύ πιο ανοιχτό, με τη Ντέρμπι Κάουντι να κάνει προσπάθεια ώστε να μην αφήσει την Τσέλσι να παίζει μόνη της. Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι έλυσαν τον «Γόρδιο δεσμό» στο 66ο λεπτό με το γκολ του Τζον Όμπι Μίκελ που σκόραρε με κεφαλιά! Όλα τελείωσαν στο 71’, όταν ο Όσκαρ από πάσα του Τόρες, έφερε τη μπάλα στο δεξί και με δυνατό σουτ έγραψε το τελικό 2-0, στέλνοντας την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο στην επόμενη φάση. Λίγο πριν το φινάλε, ο Τόρες έχασε φοβερή ευκαιρία, περνώντας και τον αντίπαλο πορτιέρο, αλλά αποτυγχάνοντας να σκοράρει, ενώ στο 82’ ο Ραμίρεζ είχε νέο δοκάρι.