Facebook Pixel Του έκανε τα 3-2!
| 2014-02-02 20:08:00

Του έκανε τα 3-2!

Φοβερός ο Ατρόμητος, πέρασε νικηφόρα απ'τη Ριζούπολη, επικρατώντας 2-3 του Απόλλωνα, ενώ βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ. Δύο γκολ, σημείωσε ο Ναπολεόνι, ένα ο Ιγκλέσιας, ενώ από πλευράς Ταξιαρχίας ο Λουσέρο σημείωσε και τα δύο τέρματα

Ο Απόλλωνας κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, ύστερα από ένα μέτριο πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι ομάδες έπαιξαν πολύ συντηρητικά. Ο Λουσέρο έπαιξε το 1-2, μπήκε στην περιοχή και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Τσενάμο για το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ατρόμητος, βρέθηκε μία ανάσα από την ισοφάριση, ύστερα από αντεπίθεση αλλά το σουτ του Παπαδόπουλου ήταν πολύ κακό και εύκολη λεία για τον Τζόρβα.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με πολύ ωραίο τρόπο. Στο 38', ο Παπαδόπουλος έβγαλε παράλληλη μπαλιά από δεξιά της περιοχής και ο Ναπολεόνι με τακουνάκι έκανε το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, η Ταξιαρχία κατάφερε να επανακτήσει ξανά το προβάδισμα. Στο 63', ο Παντελιάδης εκτέλεσε με δύναμη το πλάγιο από δεξιά, έστειλε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο Λουσέρο με προβολή έκανε το 2-1. Αλλά και πάλι ο Ατρόμητος είχε την απάντηση. Κατέφερε να επαναφέρει εκ νέου την ισορροπία στο ματς και να πάρει το προβάδισμα. Στο 75' ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία, ο Ιγκλέσιας πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, με αποτέλεσμα να μπερδέψει τον Τζόρβα και έτσι η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 2-2. Ωστόσο, το γκολ χρεώθηκε στον Ιγκλέσιας (αντί στον Γκαρσία). Στο 81', ο Ναπολεόνι εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Παπαζαχαρία, βγήκε απέναντι απ'τον Τζόρβα και έκανε το 2-3.

Οι Περιστεριώτες διατήρησαν το σκορ μέχρι τέλους και πήραν σπουδαία νίκη, η οποία τους ανέβασε στους 43 βαθμούς (3η θέση). Ο Απόλλωνας έχει 21.

Απόλλων (Λόρι Σάντσεζ): Τζόρβας, Αργυρόπουλος, Παπαζαχαρίας, Παντελιάδης, Κανακούδης, Τσοκάνης, Κόρμπος, Μίνγκας, Λουσέρο, Φαρινόλα, Ντάλμπεργκ

Ατρόμητος (Γιώργος Παράσχος): Τσενάμο, Ταυλαρίδης, Φυτανίδης, Ναπολεόνι, Παπαδόπουλος, Ιγκλέσιας, Γιαννούλης, Καραμάνος, Δημούτσος, Ουμπίντες, Λαζαρίδης