Η οδηγία του Πογιέτ στην Σάντερλαντ να μην αφήσουν την Σαουθάμπτον να πάρει κατοχή και να κάνει παιχνίδι, ήταν ξεκάθαρη με τους παίκτες της να πιέζουν πολύ και ψηλά… Ωστόσο, στο 17΄η πρώτη ευκαιρία ήταν για τους «άγιους» που με τον Γουόρντ-Πρόουζ να σουτάρει, απείλησαν. Ένα λεπτό αργότερα, ο Μπορίνι ανατράπηκε από τον Σο αλλά ο διαιτητής δεν έδωσε πέναλτι αν και θα μπορούσε… Γενικότερα, η ομάδα του Ποκετίνο γινόταν πιο επικίνδυνη όταν βρισκόταν στην επίθεση αλλά χωρίς να παίζει ιδιαίτερα καλά. Από την άλλη, ο Πογιέτ έβλεπε με ικανοποίηση τον Βερτζίνι να δείχνει εξαιρετικά στοιχεία στην άμυνα αλλά επιθετικά οι παίκτες του δεν έκαναν κάτι… Έτσι το 0-0 έμεινε στο ημίχρονο.

Με το «καλημέρα» στο δεύτερο ημίχρονο, η Σάντερλαντ κατάφερε να σκοράρει με τον Γκάρντνερ (50΄) με ένα μακρινό δυνατό σουτ και να κάνει το 1-0. Οι αλλαγές που είχε στην 11άδα της η Σαουθάμπτον, έπαιξαν ρόλο στον τρόπο παιχνιδιού της και έτσι ο Ποκετίνο έριξε στο 62΄Σνέιντερλιν και Τζέι Ροντρίγκες στο ματς προσπαθώντας να αλλάξει την κατάσταση. Η ώρα περνούσε και πιο πιθανό έμοιαζε να γίνει το 2-0 παρά να ισοφαρίσει η Σαουθάμπτον. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε με τον Λάμπερτ το 82΄να αστοχεί μπροστά σε κενή εστία ενώ στο 90΄ο Ντέιβις είπε «όχι» στον Κόλντμπακ και… τελείωσε το ματς.